Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wskazująca Drogę... Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia 2016)

Treść

W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa.

Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina».

Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Jeszcze nie nadeszła godzina moja».

Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie».

Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary.

Rzekł do nich Jezus: «Napełnijcie stągwie wodą». I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu». Ci zaś zanieśli.

A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem, i nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli, przywołał pana młodego i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory».

Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie (Z rozdz. 2 Ewangelii wg św. Jana)

Czcimy dzisiaj jeden z najcenniejszych skarbów, który jest na polskiej ziemi: ikonę jasnogórską. Skąd pochodzi jej wyjątkowość? Ludzie od wieków modlą się w Częstochowie, ponieważ wierzą, że tam faktycznie mogą powierzyć swoje życie Maryi. Aby zrozumieć lepiej naszą ikonę musimy wiedzieć, że istnieje kilka typów przedstawień Matki Bożej. Mamy Matkę Bożą Czułą (tzw. Eleusa): Maryja trzyma blisko swej twarzy Dzieciątko, które Ją obejmuje za szyję i przytula swój policzek do Jej policzka (tak jest przedstawiona Matka Boża w Kalwarii Zebrzydowskiej). Podczas Światowych Dni Młodzieży mieliśmy okazję patrzeć na najstarszy chyba typ przedstawienia: Matkę Bożą Salus Populi Romani  (Zbawienie ludu rzymskiego). Oryginał jest przechowywany w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. Maryja trzyma swego Syna na rękach: prawa dłoń ma zgięte palce z wyjątkiem wskazującego i środkowego – wskazują one na dwie natury Chrystusa, boską i ludzką oraz że prawdziwie z Maryi Dziewicy (dziewictwo symbolizuje gwiazda na ramieniu Maryi, na którą wskazuje Dzieciątko) narodził się prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek.

Ikona jasnogórska natomiast została namalowana w typie Hodegetrii – Wskazującej Drogę. Gdy patrzymy na obraz widzimy Dzieciątko Jezus, które siedzi na kolanach Maryi jak na tronie. Pobożność obdarzyła Matkę Bożą tytułem Stolicy (czyli Tronu) Mądrości. Tą Mądrością Przedwieczną jest oczywiście Jezus Chrystus (przypomina o tym księga trzymana w dłoni przez Jezusa). Maryja prawą ręką wskazuje na swego Syna, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Stąd też nazwa tego typu ikonicznego, najbardziej chyba popularnego na polskich ziemiach. Klękamy przez obrazem Maryi, którą czcimy jako Matkę Mądrości. Ona wskazuje nam na Jezusa, jak w dzisiejszej Ewangelii, i mówi: „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie”.

Lectio Divina z Maryją – Przewodniczka wiary

Dzisiejsze czytania liturgiczne: Prz 8, 22-35 lub Iz 2, 2-5; Ga 4, 4-7; J 2, 1-11

Szymon Hiżycki OSB | Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie

Źródło: ps-po.pl, 26 sierpnia 2016

Autor: mj