Wskazania moralne są darem
Treść
Współczesny świat stawia przed człowiekiem szereg nowych pytań dotyczących moralności. Na wiele z nich Pismo Święte nie daje odpowiedzi wprost, jednak jest źródłem kryteriów, według których należy na nie odpowiadać. Przypomniał o tym ks. kard. William Levada, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, przewodniczący Papieskiej Komisji Biblijnej, w czasie rozpoczętej wczoraj na KUL międzynarodowej sesji "Biblia a moralność. Współczesne problemy moralne w świetle Słowa Bożego". Konferencję zorganizował Instytut Nauk Biblijnych KUL w ramach 5. Jesiennych Dni Biblijnych.
Celem sesji jest próba wskazania odpowiedzi na wiele zagadnień związanych z moralnością chrześcijańską objawioną w Piśmie Świętym. - Chodzi nam o pogłębione biblijne rozumienie moralności chrześcijańskiej wolnej z jednej strony od kazuistyki i moralizatorstwa, a z drugiej od wszelkiego rodzaju relatywizmu - podkreślił ks. prof. Henryk Witczyk, członek Papieskiej Komisji Biblijnej, kierownik Katedry Teologii Biblijnej Instytutu Nauk Biblijnych KUL.
Wśród uczestników sesji są księża, bibliści z całego kraju, klerycy, a także studenci. Gościem specjalnym jest ks. kard. William Levada, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, przewodniczący Papieskiej Komisji Biblijnej. W wykładzie inaugurującym przedstawił dokument Papieskiej Komisji Biblijnej "Biblia a moralność. Biblijne korzenie postępowania chrześcijańskiego". Jak wskazał, dzisiejszy świat stawia wiele pytań, które wymagają jasnej odpowiedzi. Jednak - jak zauważył - świat instynktownie reaguje przeciwko jakimkolwiek przykazaniom czy zobowiązaniom, gdyż jawią się one jako przeszkoda. Wielu uważa też, że skoro Biblia powstała ponad 1900 lat temu, to nie przystaje do świata współczesnego. Jednak, jak wyjaśnił prefekt Kongregacji Nauki Wiary, w Biblii można znaleźć kryteria oceny każdego zjawiska. - Prawo jako dar dla ludzkości jest etyczno-kultowym narzędziem, drogą, wędrówką, która umożliwia człowiekowi pozostanie w sytuacji przymierza [z Bogiem] - podkreślił ks. kard. Levada.
Z kolei o. prof. Klemens Stock SJ, sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, profesor Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie, wyjaśnił fundamentalne znaczenie Dekalogu i Ośmiu Błogosławieństw dla moralności chrześcijańskiej.
Konferencję poprzedziła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem ks. kard. Levady. W homilii przypomniał on, że Bóg nieustannie wzywa nas do uporządkowania swojego życia i poddania się ogniowi Jego miłości. Wskazał, że najważniejszym narzędziem w odnowie Kościoła jest nauczanie i posługa konfesjonału.
Maria Popielewicz
Nasz Dziennik 2010-10-22
Autor: jc