Przejdź do treści
Przejdź do stopki

WSI przyspiesza

Treść

Jeszcze w tym tygodniu możemy się spodziewać przesłania do Sejmu pakietu ustaw dotyczących likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Przejęcie inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego rozwiązało spór między koordynatorem ds. służb specjalnych a ministrem obrony narodowej na temat kontroli i koordynacji wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, które powstaną w miejsce WSI.

Szef Kancelarii Prezydenta Andrzej Urbański zapowiedział, że prace nad pakietem ustaw zostaną zakończone w ciągu "najbliższych kilku dni".
Zarówno Urbański, jak i premier Kazimierz Marcinkiewicz oraz ministrowie Radosław Sikorski i Zbigniew Wassermann zaprzeczają doniesieniom niektórych mediów, według których w rządzie był konflikt dotyczący rozwiązania WSI.
- Nie było nigdy żadnych kontrowersji w sprawach stuprocentowego rozwiązania istniejących służb pod tytułem WSI oraz powołania, po stuprocentowej weryfikacji, nowych agencji - tłumaczy szef Kancelarii Prezydenta.
- To była zwykła dyskusja, normalna w takich gremiach jak Rada Ministrów - wtóruje mu premier.
- Prezentowaliśmy tylko odmienny punkt widzenia, czy nowe służby będą wyłącznie w siłach zbrojnych i podległe szefowi MON, czy też będą to inne warunki, które zwiększą możliwości działań kontrolnych i koordynacyjnych - wyjaśnia Wassermann. Dodaje, że nie było żadnej kontrowersji co do tego, iż WSI należy zlikwidować, a w to miejsce mają powstać dwie nowe służby.
- Cieszę się, że inicjatywę przejął prezydent RP, gdyż zwierzchnikowi sił zbrojnych ufamy, że zaproponuje ustawy o nowej służbie wywiadu i kontrwywiadu wojskowego w kształcie, który zabezpieczy możliwość realizacji zadań przez polskie wojsko - mówi lakonicznie minister obrony. Także on zapewnia, że "w rządzie nie ma nawet cienia różnic co do potrzeby likwidacji WSI w obecnym kształcie".
Prezydent chce nie tylko likiwdacji WSI, ale także rozliczenia 16 lat ich funkcjonowania.
Mikołaj Wójcik

"Nasz Dziennik" 2006-02-22

Autor: ab