Przejdź do treści
Przejdź do stopki

WSI... może za tydzień

Treść

Opóźnia się przyjęcie przez rząd pakietu ustaw o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Mimo wcześniejszych zapowiedzi na wczorajszym posiedzeniu rządu nie było o nich mowy. Tymczasem opozycja nazywa zmiany tam przyjęte "kosmetycznymi". - Zdjąłem te trzy ustawy ze względu na jeden przepis, musimy sprawdzić jego konstytucyjność - tłumaczył premier Kazimierz Marcinkiewicz.
O zdjęciu z wczorajszego posiedzenia Rady Ministrów trzech ustaw dotyczących likwidacji WSI oraz powołania Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego poinformował na wczorajszej konferencji prasowej premier Kazimierz Marcinkiewcz.
- Zdjąłem te trzy ustawy ze względu na jeden przepis, musimy sprawdzić jego konstytucyjność - powiedział premier. - Są to trudne ustawy wymagające ścisłych prac legislacyjnych - tłumaczył. Zapowiedział jednocześnie, że w przypadku szybkiego wyjaśnienia tej kwestii pakiet ustaw o WSI zostanie przyjęty wcześniej niż na kolejnym posiedzeniu rządu za tydzień, na specjalnie zwołanym w tym celu posiedzeniu gabinetu.
Premier odniósł się do krytyki ustaw ze strony posłów PO, stwierdzając, że są to "niepoważne wypowiedzi", które "mają się nijak do sprawy" i wynikają z nieznajomości treści ustawy. Marek Biernacki, rzecznik ds. bezpieczeństwa PO, wyraził wczoraj obawę, że likwidacja WSI będzie miała charakter kosmetyczny, a w pakiecie ustaw brakuje przepisów o weryfikacji funkcjonariuszy tych służb oraz ich zwolnień.
Pakiet ustaw o WSI już po raz drugi "spadł" z porządku obrad rządu. Poprzednio gabinet miał się nim zająć 7 lutego. Na tym tle pojawiły się spekulacje na temat konfliktu między ministrem obrony narodowej Radosławem Sikorskim, któremu podlegają kompetencyjnie WSI, a ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych Zbigniewem Wassermannem, który przygotował projekt ustaw.
Ustawy mają poparcie większości sejmowej, ponieważ zostały zapisane w pakcie stabilizacyjnym. Poparcia nie wyklucza również PO, jednak stawia warunki. Jej lider Jan Rokita powiedział, że jego partia nie będzie za likwidacją WSI w każdych warunkach i uzależnia głosowanie "za" od "rzeczywistej zmiany" i wprowadzenia przejrzystych procedur. Przeciwko ustawom występuje SLD.
Pakiet ustaw przewiduje, że Służba Wywiadu Wojskowego i Służba Kontrwywiadu Wojskowego mają być tworzone od podstaw. Rząd nie wyklucza, że osoby obecnie służące w WSI znajdą się w nowych siłach, ale po przejściu procedury weryfikacyjnej. Zadaniem pierwszej będzie zajmowanie się bezpieczeństwem międzynarodowym Polski, w tym pozyskiwaniem informacji na temat ewentualnego zagrożenia terrorystycznego. SKW ma ścigać szpiegów obcych wywiadów działających na terenie Polski, ale zajmie się również wykrywaniem przestępstw popełnianych przez żołnierzy. Premier Marcinkiewicz powiedział, że bliższe szczegóły na temat uregulowań w tym względzie zostaną przedstawione po przyjęciu ich przez rząd.
Zenon Baranowski

"Nasz Dziennik" 2006-02-15

Autor: ab