Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wrocławianie hrabiemu Fredrze

Treść

Fundacja Polskie Gniazdo z Wrocławia organizuje w sobotę, 15 lipca br., uroczystość poświęconą 50. rocznicy postawienia na wrocławskim Rynku pomnika Aleksandra hr. Fredry. Pierwotnie pomnik autorstwa Leonarda Marconiego, rektora Politechniki Lwowskiej, stał od 1897 roku we Lwowie, a ufundowało go lwowskie Koło Literacko-Artystyczne.

Uroczystość postawienia pomnika Aleksandra Fredry na wrocławskim Rynku odbyła się 15 lipca 1956 roku. Ówczesne władze komunistyczne robiły wszystko, by zatrzeć wszelkie ślady jego lwowskiego rodowodu. Nie można było bowiem wówczas mówić otwarcie, że Lwów i Kresy to Polska. Na pomniku pojawił się więc nieprawdziwy napis głoszący, że monument "W 80. rocznicę śmierci Aleksandra Fredry wzniesiono we Wrocławiu 15 lipca 1956 r.". Nie wspomniano więc słowem, że pomnik powstał we Lwowie, a po II wojnie światowej został przeniesiony do Wilanowa, a następnie do Wrocławia.
Dopiero niedawno, dzięki staraniom Tadeusza Szczyrbaka z Fundacji Polskie Gniazdo, udało się umieścić na podstawie pomnika napis mówiący o jego prawdziwym pochodzeniu. 6 lipca 2001 r. Rada Miejska Wrocławia na jego wniosek wyraziła zgodę na umieszczenie nowej tablicy z inskrypcją w brzmieniu, które pan Szczyrbak zaproponował: "Wzniesiony we Lwowie w 1897 r., autorstwa Leonarda Marconiego i przeniesiony do Wrocławia w 1956 r." wraz z przedwojennym herbem Lwowa. Ceremonia uroczystego odsłonięcia tej tablicy miała miejsce 18 czerwca 2002 r. przy okazji 209. rocznicy urodzin wielkiego komediopisarza.
Tegoroczne plenerowe wydarzenie przygotowywane przez Fundację Polskie Gniazdo w szczególny sposób zasługuje na szersze zainteresowanie. 50. rocznica postawienia we Wrocławiu pomnika Aleksandra hr. Fredry i jednocześnie 150. rocznica pobytu autora "Ślubów panieńskich" we Wrocławiu jest wspaniałą okazją do promocji tego pięknego miasta i atrakcją dla jego mieszkańców. Organizatorzy mają nadzieję, że zainteresują wydarzeniem szczególnie młode pokolenie, środowiska kresowe, jak również gości z zagranicy, którzy przekonani są o wrocławskim rodowodzie pomnika. Zapraszając Czytelników "Naszego Dziennika" na tę uroczystość, zwracają się do nich z gorącą prośbą o wszelkie pomysły i sugestie dotyczące plenerowego przedstawienia. Szczególnie liczą na kontakt ze strony osób, które były obecne na uroczystości postawienia pomnika we Wrocławiu 15 lipca 1956 r. i mają z tego czasu zdjęcia i inne pamiątki oraz mogłyby podzielić się swoimi wspomnieniami, które zostaną uwzględnione w scenariuszu jubileuszu.
Czytelników, którzy pragną odpowiedzieć na apel organizatorów jubileuszu fredrowskiego, prosimy o kontakt na adres:
Fundacja Polskie Gniazdo
ul. Prądzyńskiego 33; 50-433 Wrocław
tel./fax 71 341 53 91;
kom. 0604 145 481
pon.-pt. w godz. 9.00-17.00
www.polskiegniazdo.pl
Piotr Czartoryski-Sziler

"Nasz Dziennik" 2006-06-28

Autor: ab