Wrocław - "EXPO 2012"?
Treść
Przebywający w środę na Dolnym Śląsku premier Kazimierz Marcinkiewicz zapewnił władze Wrocławia i województwa o swoim zdecydowanym poparciu dla utworzenia w tym mieście Europejskiego Instytutu Technologicznego oraz organizacji właśnie w tym mieście wystawy tematycznej "EXPO 2012". Premier wmurował także kamień węgielny pod budowę w Biskupicach Podgórnych fabryki koncernu LG PHILIPS LCD - największej inwestycji zagranicznej po 1989 r. w Polsce.
Szefowi rządu towarzyszyli m.in. minister kultury Kazimierz Ujazdowski oraz wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek. Pierwszy został mianowany przewodniczącym komitetu organizacyjnego "EXPO 2012", drugi natomiast - pełnomocnikiem rządu w tej kwestii.
Na konferencji prasowej premier zapewnił, że do końca grudnia br. złożona zostanie w paryskim biurze EXPO specjalna aplikacja rządowa, zgłaszająca Wrocław do organizacji tego przedsięwzięcia w 2012 roku. Ekspozycja ma dotyczyć prezentacji osiągnięć technologicznych i gospodarczych z branży związanej z kulturą i spędzaniem wolnego czasu. Wrocław podejmował już w 2004 r. próbę - bezskutecznie - uzyskania prawa organizacji "EXPO 2010". Premier uważa, że przygotowywana obecnie aplikacja ze względu na duże zaangażowanie rządu, różnych służb opracowujących ten dokument, poparcie opinii publicznej ma znacznie większe szanse powodzenia niż 2 lata temu. Ostateczna decyzja o wyborze organizatora tej prestiżowej imprezy zapadnie w 2007 roku. Do tej pory zainteresowanie przeprowadzeniem wystawy zgłosiła Korea, ale zapewne uczyni to jeszcze kilka innych państw. Marcinkiewicz dodał, że podobna aplikacja popierająca starania Wrocławia o utworzenie w tym mieście Europejskiego Instytutu Technologicznego zostanie również przekazana do biura w Brukseli.
Wyrażając zadowolenie z powodu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę w Biskupicach Podgórnych fabryki koncernu LG PHILIPS LCD, premier podkreślił, że będzie to jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów europejskich i pierwszy tego typu w Polsce, produkujący krystaliczne ekrany.
Pytany o ocenę aktualnej sytuacji w górnictwie, Marcinkiewicz zaznaczył, że rząd nie daje górnikom żadnych pieniędzy, tylko realizuje wypłatę z zysków. Premier poinformował, że trwają obecnie prace nad nowym programem restrukturyzacji sektora górnictwa węgla kamiennego. Ma on być przyjęty przez rząd jesienią br. i obowiązywać od stycznia 2007 roku.
Podczas wizyty w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich szef rządu obejrzał m.in. rękopisy "Pana Tadeusza" i "Chłopów", podziwiał także przykład zielnika wykonanego z nadniemeńskich roślin. Zapewnił władze tej instytucji o swoim poparciu dla działań legislacyjnych umożliwiających odzyskanie przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich wydawnictwa, którego organem założycielskim jest PAN, i pomocy w budowie Muzeum Książąt Lubomirskich. Przyjął również honorowy patronat nad obchodami przypadającej w 2007 roku 190. rocznicy działalności Ossolineum.
Marek Zygmunt, Wrocław
żródło: "Nasz Dziennik" 2006-06-16
Autor: mj