Wrócą handlowe niedziele?
Treść
Handlowa „Solidarność” przestrzega przed przywróceniem handlu w niedzielę. Sejm w czerwcu zajmie się projektem ustawy w tej sprawie.
Liberalizacja handlu w niedzielę to jeden z postulatów wyborczych Polski 2050. Projekt zakłada dwie niedziele handlowe w miesiącu.
– Jest to swego rodzaju kompromis pomiędzy pełną liberalizacją a obecnym zakazem – przekonywał Ryszard Petru, poseł Polski 2050.
Za pracę w niedzielę pracownicy handlu mieliby otrzymywać dni wolne i podwójne wynagrodzenie.
– Szacuje się, że o 4 proc. wzrośnie obrót sklepów. Jest szansa na wzrost zatrudnienia od 20 do 40 tys. osób. Najważniejsze jest to, że nam są potrzebne dochody do budżetu – mówił Ryszard Petru.
Przywróceniu handlu w niedzielę sprzeciwiają się zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Szef handlowej ,,Solidarności” Alfred Bujara wskazuje, że na wolnych niedzielach nikt nie stracił i nie ma powodu, żeby wracać do pomysłu przywrócenia handlu. Co więcej, wbrew temu, jak przekonuje Polska 2050, pracownicy nie zyskają na powrocie do handlowych niedziel. To cios w pracowników handlu i ukłon w stronę międzynarodowych korporacji.
– Ta ustawa to wielki bubel i tak naprawdę pracownikom nie da żadnych gwarancji dodatkowego wynagrodzenia – zauważył Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.
Wprowadzeniu przepisów sprzeciwia się też Polska Izba Handlu.
– Uważają, że wprowadzenie tych niedziel spowodowuje nie tylko likwidację polskiego handlu, ale też wzrost cen – zwrócił uwagę Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.
Pierwsze czytanie projektu ma się odbyć w Sejmie 12 czerwca.
TV Trwam News
źródło: radiomaryja.pl, 2 czerwca 2024
Autor: dj