Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wraca Fundusz Alimentacyjny

Treść

Sejm przyjął ustawę zakładającą przywrócenie Funduszu Alimentacyjnego. Z tej formy pomocy będą mogły skorzystać osoby niebędące w stanie wyegzekwować zasądzonych alimentów, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 725 złotych. Nowe zasady mają wejść w życie w październiku 2008 roku. Rzecznik praw dziecka z zadowoleniem przyjęła uchwalenie tej ustawy. Zdaniem Ewy Sowińskiej, jest ona sprawiedliwa, gdyż przyznaje świadczenia wszystkim rodzinom - pełnym i niepełnym.

- Jesteśmy szczęśliwi, bo po 4 latach walki o byt dla pół miliona dzieci została uchwalona ustawa, która zabezpieczy ich los i równocześnie nie pozwoli spać spokojnie dłużnikom alimentacyjnym. Z matek i ojców - bo także ojcowie samotnie wychowują dzieci, zostanie zdjęte określenie osób roszczeniowych, które wyciągają rękę do państwowej kasy - powiedziała Renata Iwaniec, przedstawicielka komitetu społecznego, który skierował do Sejmu inicjatywę ustawodawczą w sprawie funduszu. Posłowie odrzucili poprawkę PO zmniejszającą kwotę dochodu na osobę w rodzinie do 583 złotych. Zdaniem Platformy, próg w wysokości 725 zł będzie prowadził do większej liczby rozwodów i separacji.
Fundusz Alimentacyjny został zlikwidowany 1 maja 2004 r. za rządów SLD, korzystało z niego wtedy około 530 tys. osób. Na jego miejsce została wprowadzona ustawa o świadczeniach rodzinnych. Szybko okazało się, że skutki tej zamiany są opłakane, rodzice oczekiwali w kilometrowych kolejkach z dokumentami do ośrodków pomocy społecznej, a następnie bardzo długo czekali na pieniądze. To przeważnie kobiety stawały w obliczu tego problemu, gdyż one w większości przypadków samotnie wychowują dzieci. - Mamy nadzieję, że ustawa, którą dzisiaj przyjęliśmy, pozwoli tym setkom tysięcy kobiet wyjść z systemu opieki społecznej i pozwoli na normalne funkcjonowanie, na to, żeby dzięki wyższemu kryterium dochodowemu mogły pójść do pracy i dalej opiekować się swoimi dziećmi - zauważyła poseł Małgorzata Gosiewska (PiS). - To są dzielne kobiety, którym na co dzień jest ciężko, które często właśnie rezygnowały z pracy zawodowej, ponieważ niskie kryterium dochodowe powodowało, iż bardziej opłacało się im sięgać do kasy ośrodków pomocy społecznej. Ale ta ustawa, mamy nadzieję, to zmieni - dodała.
Renata Iwaniec przypomniała, że pod projektem obywatelskim zebrano ponad 300 tys. podpisów, w sejmowej komisji połączono ten projekt z propozycją rządową. Podkreśliła też, iż nowe prawo pozwoli skuteczniej egzekwować alimenty.
Opozycja natomiast Fundusz określiła mianem antyrodzinnego. Według posłanki PO Elżbiety Radziszewskiej, ustawa wpłynie na wzrost liczby rozwodów i separacji. Ubogie rodziny z dziećmi otrzymują od państwa niewielką pomoc w postaci świadczeń społecznych, np. kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Aby otrzymać taką pomoc, dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 504 złotych.
Izabela Borańska
"Nasz Dziennik" 2007-09-08

Autor: wa

Tagi: fundusz alimentacyjny