Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wpis poprzez reklamację

Treść

Obywatele polscy przebywający bądź mieszkający za granicą mogą do soboty włącznie dokonać wpisu na listę wyborców na zasadzie reklamacji, który umożliwi im uczestnictwo w wyborach parlamentarnych.

- Do wczoraj zarejestrowało się na całym świecie ponad 174 tys. osób zainteresowanych oddaniem głosu do urny. Jest to wydarzenie bez precedensu, nigdy wcześniej nie mieliśmy takiej liczby obywateli polskich chcących wziąć udział w wyborach. Jeszcze przez najbliższe trzy dni można wpisywać się na listę na zasadzie reklamacji - poinformował wczoraj minister spraw zagranicznych Paweł Kowal. Według niego, reklamacja uwzględnia sytuację, gdy ktoś z przyczyn od siebie niezależnych nie mógł wcześniej dokonać takiego wpisu.
Kowal zaprezentował również na spotkaniu informator o Karcie Polaka - dokumencie umożliwiającym naszym rodakom na Wschodzie utrzymać więź kulturową z Ojczyzną. - Karta Polaka jest jedną z najważniejszych ustaw, jaką udało się uchwalić w tej kadencji Sejmu. W związku z pytaniami różnych środowisk Polaków w kraju i za granicą przygotowaliśmy informator, który szczegółowo opisuje prawa i możliwości posiadacza Karty Polaka oraz jakie są sposoby na jej uzyskanie - powiedział Kowal. Informator przeznaczony jest dla tych państw, które podlegają bezpośrednio działaniu ustawy. - Przygotowano go w języku polskim oraz odpowiednio: białoruskim, rosyjskim, litewskim, ukraińskim. Informator będzie rozprowadzony po konsulatach. Aby Karta Polaka weszła w życie, potrzebne są konkretne rozwiązania instytucjonalne. Należy stworzyć około trzydziestu dodatkowych etatów konsularnych w krajach, gdzie skupiska Polaków są największe - podkreślił Kowal. W jego opinii, ważne jest przeprowadzenie zmian w strukturach administracyjnych, aby jak największa liczba Polaków mogła skorzystać z Karty Polaka. - Przygotowanie konsula jest kilkumiesięcznym procesem związanym z odbyciem specjalnych kursów i szkoleń. W ciągu czterech lub pięciu miesięcy będziemy gotowi strukturalnie do tego, by uruchomić proces aplikacji Karty Polaka. Kolejne trzy osoby będą musiały być zatrudnione w samym MSZ - zaznaczył wiceminister. Jak poinformował, pomoc w przygotowaniu dokumentów niezbędnych do uzyskania Karty Polaka będą świadczyły biura lub agendy Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, które również w tym samym czasie zostaną uruchomione w większości krajów, gdzie ten dokument będzie wydawany. - Spełnią one rolę przygotowawczą i wspierającą, aby działania przebiegały płynniej, a liczba odmów przyznania Karty Polaka była jak najmniejsza - dodał.
Ustawa o Karcie Polaka została uchwalona 7 września 2007 roku. Wejdzie ona w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia w Monitorze Polskim, czyli w ostatnich dniach marca 2008 roku.
Jacek Dytkowski
"Nasz Dziennik" 2007-10-19

Autor: wa