Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wózki widłowe elektryczne - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Treść

Wózki widłowe elektryczne sprawdzają się w wielu branżach, zarówno w sklepach budowlanych, a także w halach produkcyjnych oraz większych magazynach handlowych. Na rynku jest szereg podobnych ofert w związku z czym przedsiębiorca, który planuje zakup wózka widłowego, może stanąć przed trudnym wyborem. Jaki wózek widłowy sprawdzi się w twojej firmie oraz na co koniecznie musisz zwrócić uwagę? Jeśli chcesz znać odpowiedź na te pytania, obowiązkowo przeczytaj poniższy artykuł! Na początku warto zapoznać się z podstawową wiedzą odnośnie do podziału wózków, ze względu na napęd oraz funkcje, co z pewnością ułatwi podjęcie słusznej decyzji zakupowej.

Klasyfikacja wózków ze względu na napęd

  • Spalinowe wózki widłowe - najczęściej wyposażone w silnik diesla, a więc zasilane olejem napędowym. Głównie przeznaczone do użytku zewnętrznego. W przypadku potrzeby korzystania wewnątrz, koniecznie trzeba je wyposażyć w filtry ograniczające emisję spalin.
  • Gazowe wózki widłowe - napędzane płynnym gazem. W odróżnieniu od wózków typu Diesel są bardziej ekonomiczne. Przeznaczone do prac na otwartych przestrzeniach, powinny być wyposażone w specjalne filtry.
  • Elektryczne wózki widłowe - przeznaczone są do prac w obiektach zamkniętych. Zasilane akumulatorem, dzięki czemu nie wydzielają szkodliwych substancji, a tym samym są bardziej przyjazne środowisku, nie szkodzą również zdrowiu.

Ogólna klasyfikacja wózków ze względu na funkcje

  • Wózki widłowe kontenerowe - widlaki o wysokiej ładowności. Sprawdzają się w portach przeładunkowych w celu przenoszenia i składowania kontenerów.
  • Wózki widłowe podwieszane - są małych gabarytów o dużej manewrowości. Dzięki ich rozmiarom można je transportować za pomocą zaczepów przymocowanych do ciężarówki.
  • Wózki widłowe systemowe - mają nowoczesne parametry. Pojazdy te, można wykorzystać w praktycznie w każdym pomieszczeniu, które jest przeznaczone do przechowywania towarów.
  • Wózki widłowe wysokiego składowania - posiadają wysokie maszty, umożliwiające podnoszenie produktów na wyższe segmenty regałów. Sprawdzają się przede wszystkim w magazynach.
  • Wózki widłowe skrętne - ze względu na specjalnie przystosowanie masztów, można wykorzystać je nawet w wąskich korytarzach, gdzie z łatwością radzą sobie z rozmieszczeniem towarów na trudno dostępnych regałach.
  • Antywybuchowe wózki - posiadają systemy, które zabezpieczają przed możliwością wybuchu, w związku z czym służą do transportowania ładunków zagrożonych wybuchem.
  • Wózki widłowe boczne - nadają się do przewożenia towarów długich oraz takich, które są określone jako niewygodne.
  • Wózki widłowe terenowe - wykorzystywane na placach budowy, szczególnie w miejscach trudno dostępnych dla innych pojazdów.
  • Wózki widłowe podnośnikowe (teleskopowe) - umożliwiają daleki zasięg w górę i w przód. Przystosowane są do podnoszenia masywnych ładunków, co ułatwia pracę ponieważ nie trzeba ich dzielić.
  • Wózki widłowe wielokierunkowe - wyposażone w maszt, który może zastąpić suwnicę, są również przystosowane do wąskich i krętych pomieszczeń.

Wózek widłowy elektryczny - specyfika

Elektryczny wózek widłowy jest przeznaczony do pracy w obiektach zamkniętych, ponieważ jest on zasilany akumulatorem, który nie wydziela szkodliwych dla zdrowia oraz środowiska - substancji. Ta kategoria wózków jest odpowiednia do niewentylowanych, a także niewielkich pomieszczeń.

Zaletą wózków widłowych elektrycznych jest w dużej mierze poziom hałasu, ponieważ w porównaniu do innych typów wózków widłowych są one ciche. Ta cecha, pozwala na swobodną pracę z wykorzystaniem opisywanego sprzętu w miejscach, gdzie wskazana jest praca o niskim wolumenie dźwięku.

Nowoczesne silniki wózków widłowych elektrycznych, pozwalają na efektywną pracę. W większości bateria jest zamontowana z boku, dzięki czemu, szybko i sprawnie można wymienić akumulatory.

Trzy kategorie wózków widłowych elektrycznych

Wózki widłowe wysokiego składowania, jak sama nazwa wskazuje, są wykorzystywane do wysokiego składowania towarów. Bardzo często nazywa się je - wózkami bocznymi. Wykorzystywane są najczęściej wewnątrz pomieszczeń, jak np. hale magazynowe. Wynika to z faktu, iż wózki widłowe wysokiego składowania bardzo dobrze funkcjonują na płaskich powierzchniach, natomiast ich efektywność pracy znacznie spada w przestrzeniach o nierównym podłożu.

Wózki widłowe czołowe najczęściej służą do pracy wewnątrz dużych magazynów, hal przeładunkowych, czy w zakładach produkcyjnych. Nie ma jednak przeciwwskazań, świadczących o tym, iż wózek nie może być używany na zewnątrz. Jego dużym atutem jest zaawansowana technologia, która pozwala na udźwig nawet kilku ton.

Wózki paletowe elektryczne - nie są stricte wózkami widłowymi, jednak zalicza się je do tej kategorii, ponieważ, ze względu na ich mały rozmiar wykorzystuje się je w branżach handlowych do rozładunków oraz załadunków towarów spożywczych, czy też przemysłowych. W swojej funkcji są niezastąpione, ponieważ mogą pobierać towar bezpośrednio z ciężarówek.

Elektryczne wózki widłowe - na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem sprzętu warto przemyśleć, do jakich konkretnie celów będzie wykorzystywany dany wózek widłowy. Dzięki sprecyzowaniu potrzeb można w łatwy sposób ograniczyć zakres poszukiwań. Poniżej kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, aby zakup był udany: 

  • stan pojazdu (używany, nowy),
  • marka urządzenia,
  • maksymalny udźwig,
  • maksymalna wysokość podnoszenia,
  • gwarancja na zakup sprzętu,
  • możliwość korzystania z serwisu,
  • konkurencyjna oferta, a także cena,
  • prędkość jazdy z ładunkiem oraz prędkość bez ładunku,
  • dodatkowe wyposażenie,
  • jednostka napędowa,
  • poziom widoczności.

W pracy bardzo ważny jest komfort oraz bezpieczeństwo, w związku z tym pamiętaj, aby wybierać sprawdzone modele. Jedną z najważniejszych rzeczy na jakie powinieneś zwrócić uwagę, jest to, czy sprzedawca posiada stosowne dokumenty dotyczące pojazdów m.in.: 

  • Certyfikat pochodzenia pojazdu, 
  • dokumentację Techniczno-Ruchowej wózka,
  • schemat układu hydraulicznego i elektrycznego, 
  • kopię dokumentów otrzymanych z poprzedniej rejestracji (dotyczy wózków używanych),
  • dokumentację rejestracji (odnosi się do urządzenia z rynku pierwotnego), 
  • dane wózka.

Serwis wózka widłowego

Nie sposób pominąć temat serwisu wózków widłowych. Jest to ważna kwestia, ponieważ często niższy koszt zakupu, producent rekompensuje wysokimi kosztami serwisu. Trzeba wziąć pod uwagę, że przegląd jest bardzo ważną kwestią, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i dłuższej żywotności urządzenia. Podczas zakupu sprawdź m.in. czy konstrukcja urządzenia jest solidna (warto wybierać obudowę wykonane z metalu). W przypadku zakupu używanego wózka widłowego skorzystaj z ofert autoryzowanych dystrybutorów, by mieć gwarancję serwisowania urządzenia, a także być pewnym wiarygodności wózków widłowych.

Wózki widłowe elektryczne - podsumowanie

 

Decydując się na zakup wózka widłowego elektrycznego, warto przeanalizowac szereg informacji. Przede wszystkim należy zadbac o pewne żródło usługi kupna sprzętu, najlepiej zapoznać się z opinią na temat danego dealera.

Z pewnością wózki widłowe elektryczne to dobry wybór, zwłaszcza w przypadku prowadzenia działalności, która wymaga pracy wewnątrz budynku. Dzięki elektrycznemu zasilaniu wózki nie wpływają negatywnie na zdrowie pracowników oraz nie zanieczyszczają środowiska.

Autor: Silesian