Wolność religijna pod lupą
Treść
We Włoszech powstaje Obserwatorium ds. Wolności Religijnej. Inspiracją do założenia tej instytucji było spotkanie Ojca Świętego Benedykta XVI z burmistrzem Rzymu Giannim Alemanno.
To inicjatywa nienowa w skali światowej - podobne instytucje działały już choćby w Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych, ale we Włoszech ma ona wymiar pionierski. Pomysł stworzenia tego rodzaju ośrodka - jak wyjaśnia w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Massimo Introvigne, były przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ds. walki z dyskryminacją chrześcijan, założyciel Centrum Badań nad Nowymi Religiami - zrodził się podczas audiencji, jakiej Papież Benedykt XVI udzielił burmistrzowi Rzymu. Ojciec Święty wielokrotnie zwracał uwagę, że Rzym jako historyczne centrum chrześcijaństwa, miejsce styku wielu kultur i religii, ma do odegrania znaczącą rolę w promowaniu dialogu, obronie wolności religijnej, a w szczególności w ujawnianiu prześladowań wymierzonych przeciwko wspólnocie chrześcijan na świecie. Alemanno wziął sobie do serca wskazania Papieża, a jego plany spotkały się z aprobatą włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które również przymierzało się do podjęcia działań na tym polu. Jednomyślnie stwierdzono, że skoro we Włoszech istnieją już organizacje czuwające nad ładem religijnym w kraju, to Obserwatorium winno zająć się sytuacją na świecie.
Priorytetem mają być obszary zwiększonego ryzyka, a więc kraje Bliskiego Wschodu i Afryki, gdzie coraz częściej dochodzi do mordowania mniejszości religijnych, w tym chrześcijan. - Celem ośrodka - informuje Introvigne - ma być propagowanie wolności religijnej i relacji pokojowych między poszczególnymi religiami, monitorowanie sytuacji mniejszości religijnych na świecie i przeciwstawianie się wszelkim sytuacjom noszącym znamiona dyskryminacji czy prześladowania ze względu na przekonania religijne. Powołanie do istnienia Obserwatorium zbiega się w czasie z wygaszaniem działalności amerykańskiej agendy o analogicznym profilu, która w tym roku po raz pierwszy zarzuciła publikację dorocznego raportu na temat prześladowań religijnych. Uroczysta inauguracja włoskiego ośrodka nastąpi już w najbliższy czwartek w Rzymie w siedzibie Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej, a gościem honorowym będzie ks. abp William Lori, pasterz diecezji Baltimore. Wygłosi on prelekcję dotyczącą odpowiedzialności za przestrzeganie prawa do wolności religijnej i z pewnością nie obędzie się bez odwołań do działań łamiących to prawo podejmowanych przez obecną administrację Białego Domu.
Na koordynatora projektu został wyznaczony Massimo Introvigne, a w skład zespołu weszło dwóch dyplomatów, specjalistów z zakresu praw człowieka - Roberto Vellano i Diego Brasioli, oraz dwóch członków wywodzących się ze środowisk katolickich - Attilio Tamburrini, główny autor dorocznego raportu organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie na temat wolności religijnej, i Roberto Fontolan, dziennikarz związany z międzynarodowym ruchem katolickim "Comunione e Liberazione".
Anna Bałaban
Nasz Dziennik Wtorek, 26 czerwca 2012, Nr 147 (4382)
Autor: au