Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wolność istnieje dla dobra, nie dla zła

Treść

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, podziękował osobom sprzeciwiającym się nauce i sztuce pozbawionej etyki. Przemawiał wczoraj na zakończenie procesji eucharystycznej ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu.

– Stoimy na bardzo niebezpiecznym skrzyżowaniu, gdzie z jednej strony jest przyzwoitość, która uważa, że człowiek ma etyczne zobowiązania, a z drugiej strony jest to, co nazywamy brakiem jakiegokolwiek skrępowania etycznego. To skrzyżowanie stanowi największy problem naszych czasów – zauważył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, przemawiając do kilku tysięcy wiernych zgromadzonych przed pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56 – podaje Katolicka Agencja Informacyjna.

Ksiądz arcybiskup Gądecki przypomniał słowa o. Bocheńskiego, że jeśli nauka i sztuka wyzwolą się z etyki, to nie będzie żadnego tytułu, żeby oskarżać lekarzy, którzy mordowali w obozach koncentracyjnych swoich więźniów. – To jest właśnie efekt oderwania sztuki od etyki, z tym właśnie mamy do czynienia – podkreślił metropolita poznański.

Przewodniczący KEP dziękował wszystkim środowiskom, które przyłączyły się do protestu wobec spektaklu, którego nazwy, jak stwierdził, „nie chcę nawet wymieniać”. – Bardzo się cieszę, że tak wielu ludzi dało wyraz przekonaniu, że do czegoś podobnego dojść w Polsce nie może, że nie da się tego zasłonić pojęciem bezgranicznej wolności – podkreślił ks. abp Gądecki.

– Jednocześnie otaczamy naszą miłością wszystkich, którzy są zbłąkani – mówił metropolita poznański, nawiązując do zwolenników odwołanego po protestach pseudospektaklu „Golgota Picnic”, który miał być wystawiony w ramach Malta Festival Poznań. W tym samym czasie na placu Wolności grupa kilkuset osób czytała tekst tej pseudosztuki, protestując przeciwko jej odwołaniu.

Jak informuje KAI, tradycyjną procesję ku czci Serca Pana Jezusa rozpoczęła Msza św. w kościele na poznańskich Jeżycach.

– Kult Serca Jezusowego jest przede wszystkim sposobem przeżywania tajemnicy miłości Bożej, którą objawił Chrystus. Nie ograniczamy się w nim do praktyk pobożnych i modlitw. Jesteśmy wezwani do miłości na wzór tej, którą czcimy w Sercu Jezusa – mówił w homilii metropolita poznański.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że jest to dzień ekspiacji. – Wielu katolików nie zdaje sobie sprawy, że w świecie toczy się nieprawdopodobna walka przeciwko chrześcijaństwu. A nie zdaje sobie sprawy dlatego, bo stosowane metody potrafią uśpić ich czujność do tego stopnia, że nawet wskazywanie na konkretne fakty nie odnosi żadnego skutku – mówił ks. abp Gądecki.

– Bluźnierstwa, w imię wolności sztuki, przyjmowane są jako coś normalnego i zdarza się, że chrześcijanie popierają wrogów Kościoła – zauważył metropolita poznański.

Zachęcając do modlitwy wynagradzającej za grzechy, ks. abp Gądecki podkreślił, że modlitwa nigdy nie jest przeciwko komuś. – Jest dla kogoś. Nie jest ona formą protestu, lecz wyrazem troski o zbawienie wszystkich, którzy nie wierzą w bezwarunkową miłość Boga do człowieka – mówił metropolita poznański.

MPA
Nasz Dziennik, 28 czerwca 2014

Autor: mj