Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wolność budować z Chrystusem

Treść

Niełatwy proces budowania wolnej Polski musi uwzględniać potrzeby poszczególnych grup społecznych. Nie można przy tym zapomnieć o dobru całej Ojczyzny. Trzeba też uczyć się szacunku dla drugiego, inaczej myślącego człowieka, także w polityce - przypominał podczas wczorajszej Mszy św. za Ojczyznę ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Główne obchody Święta Niepodległości w Krakowie rozpoczęły się na Wawelu. Tradycyjnie uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów na sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krypcie Srebrnych Dzwonów, a następnie modlili się w intencji Ojczyzny. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz. - W tych latach budujemy rzeczywistość wolnej Polski. Nie jest to łatwy proces, bowiem trzeba w nim uwzględnić potrzeby poszczególnych grup społecznych. Zwłaszcza ludzi ubogich, mniej uprzywilejowanych, a jednocześnie mieć na względzie dobro całej Ojczyzny, co więcej - dobro innych narodów, także spoza naszego kontynentu. Takiego uniwersalizmu, szerokiego spojrzenia uczy nas Kościół - mówił. Kardynał Dziwisz zauważył, iż po latach totalitaryzmu musimy uczyć się szacunku do drugiego człowieka, także inaczej myślącego. Słowa te odniósł w szczególności do polityków. - Spór polityczny, zrozumiały w społeczeństwie demokratycznym i w jego instytucjach, nie powinien przeradzać się w strukturalną niechęć, uprzedzenia, wrogość czy otwartą walkę. Nie na tym polega prawdziwa polityka. W ten sposób nie zbudujemy zgodnie domu, któremu na imię Polska - podkreślił.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości w pochodzie patriotycznym przeszli pod Krzyż Katyński, na placu św. Idziego, gdzie przedstawiciele społeczności Krakowa i Małopolski złożyli wieńce. Uroczysty pochód z udziałem m.in. formacji ułańskich: Szwadronu Kawalerii w barwach 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego i Małopolskiego Klubu Turystyki i Rekreacji Konnej im. 21. Pułku Ułanów Nadwiślańskich udał się następnie Drogą Królewską na plac Matejki, przed Grób Nieznanego Żołnierza. Tam odbyły się zmiana warty honorowej i apel poległych. Na symbolicznej mogile złożone zostały wieńce i zapłonęły znicze. Uroczystości zakończyły się recytacją poezji niepodległościowej, odśpiewaniem Roty i defiladą orkiestry Garnizonu Kraków i służb mundurowych.
Wieczorem, w samym centrum Krakowa, na Rynku Głównym, krakowianie mogli towarzyszyć artystom w zorganizowanej już po raz 27. Lekcji Śpiewania "Radosna Niepodległości". Z myślą o wspólnym śpiewaniu w tym roku dla uczestników tej niecodziennej lekcji patriotyzmu przygotowanych zostało 3 tys. bezpłatnych śpiewników.
Marcin Austyn, Kraków
"Nasz Dziennik" 2007-11-12

Autor: wa