Wola walki i obrony Polski
Treść
Na Małym Rynku w Krakowie otwarto wczoraj ekspozycję "Wrzesień 1939". Fotografie ukazują m.in. polskie przygotowania do wojny, ofiarność społeczeństwa, wydarzenia polityczne, w tym odrzucenie przez ministra spraw zagranicznych Józefa Becka niemieckiego ultimatum w sprawie Gdańska.
- Ta wystawa ma pokazać dzieje kampanii wrześniowej na ziemi krakowskiej, ale także obalić pewne stereotypy towarzyszące w ogóle myśleniu o tej kampanii. Szesnaście plansz, które zostały zaprezentowane, ma przypominać i przekazywać wiedzę, że Polska wtedy, w 1939 roku, podjęła heroiczne wyzwanie i nie jest prawdą, że była do tej wojny nieprzygotowana - mówił podczas otwarcia wystawy Marek Lasota, szef krakowskiego IPN. - Polacy podjęli wówczas dramatyczne wyzwanie w pełni świadomi, że przewaga nieprzyjaciela jest miażdżąca. Jednak wola walki, wola obrony Rzeczypospolitej przed najazdem najpierw Niemiec hitlerowskich, a później Rosji sowieckiej przesądziła o tym, że pomimo świadomości nieuchronności klęski wojna była toczona - dodał. Część poświęcona przebiegowi kampanii wrześniowej prezentuje schemat organizacyjny Armii "Kraków", jej walki obronne, a także atakujących Niemców. Na jednej z plansz pokazano wojsko słowackie walczące u boku Wehrmachtu. Inne poświęcone są brygadzie kawalerii płk. Stanisława Maczka, polskiemu lotnictwu, cywilnym uchodźcom na bombardowanych drogach i liniach kolejowych. Zamieszczony został także wykaz strat polskich i niemieckich oraz zdjęcia grobów wojennych obydwu walczących stron.
Jak podkreślił Marek Lasota, wystawa jest jednym z elementów wysiłku, który IPN włożył w przygotowanie możliwie szerokiej akcji informacyjnej i edukacyjnej w całej Polsce związanej z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Zaznaczył, że inaugurują swoją działalność dwa portale internetowe poświęcone kampanii wrześniowej: www.1wrzesnia39.pl oraz www.17wrzesnia39.pl. Przygotowano wiele publikacji. W samym Krakowie odbędzie się również sesja naukowa "Wrzesień '39". Wystawę na Małym Rynku, na którą zaprasza Krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, można oglądać do 15 września.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2009-08-27
Autor: wa