Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wojna w Syrii coraz bardziej zagraża chrześcijaństwu

Treść

Wojna w Syrii coraz bardziej zagraża chrześcijaństwu – alarmuje chaldejski biskup Aleppo. Wyznawców Chrystusa dotyka bieda, bombardowania i prześladowania ze strony islamistów. Sytuacja w Aleppo jest dramatyczna – mieszkańcy walczą o przeżycie.

Już piąty rok trwa wojna w Syrii – wyniszczanie tego kraju, tragedia ludności cywilnej, bieda, głód, miliony uchodźców wewnętrznych i zewnętrznych. Dramatyczna jest też sytuacja chrześcijan- wskazuje ksiądz Rafał Cyfka.

- W Wielki Piątek, gdy prawosławna społeczność chrześcijańska przeżywała swoją Paschę, bomba spadła na dzielnice zamieszkałe w większości przez chrześcijan. W niedzielę Zmartwychwstania były pogrzeby i taka sytuacja dla chrześcijan jest stałym codziennym lękiem i obawą, że bomby mogą spaść na ich dzielnice – mówił ks. Rafał Cyfka.

Jak informuje ks. bp. Antłan Odo z Aleppo, trzy wielkie katedry – maronicka, greckokatolicka i ormiańsko-katolicka – zostały prawie całkowicie zniszczone, a biskupi musieli uciekać. Przed wybuchem wojny, w tym drugim, co do wielkości mieście Syrii mieszkało 150 tys. chrześcijan. Teraz pozostało ich już tylko 50 tysięcy.

Wojna w Syrii to także niszczenie dorobku cywilizacyjnego – zabytków, dóbr kultury, historycznych budowli, kościołów i terenów starożytnych wykopalisk.

- W ostatnich dniach dżihadyści zajęli miasto Palmira, które jest miastem bardzo zabytkowym, gdzie mieści się muzeum przechowujące pamiątki sprzed 2 tys. lat. Istnieje ryzyko, że kolejne dziedzictwo kulturowe zostanie zniszczone – podkreślił ks. Rafał Cyfka.

Na razie nic nie zwiastuje przerwania walk – wskazuje profesor Przemysław Turek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Z jednej strony mamy wojska rządowe, a z drugiej tzw. opozycję, którą niektórzy dzielą na bardziej i mniej umiarkowaną, z czym ja nie bardzo mogę się zgodzić. Większość tych oddziałów, które walczą z siłami rządowymi to dość radykalne grupy islamistyczne. Syria ma wsparcie Rosji, a druga strona jest wspierana przez różne czynniki, z amerykanami włącznie, którzy dostarczają im broń – dlatego sytuacja jest patowa – zauważył profesor Przemysław Turek.

Ekspert do spraw bliskowschodnich, dr Jarosław Jarząbek, prognozuje, że konflikt będzie trwał jeszcze przez lata.

- Możemy się spodziewać bardzo długotrwałego konfliktu o zmiennej intensywności. To jest niestety przerażająca perspektywa, bo to oznacza, że dziesiątki, tysiące ludzi jeszcze w tym konflikcie zginie – powiedział dr Jarosław Jarząbek z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pomoc dla mieszkańców Syrii można przekazywać za pośrednictwem papieskiego stowarzyszenia ,,Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 22.05.2015

Autor: mj