Woda mniejsza, ale niebezpieczna
Treść
Mimo poprawy pogody i osłabnięcia opadów wciąż nie minęło niebezpieczeństwo powodzi na południu Polski. Fala wezbraniowa na Wiśle wkroczyła wczoraj na Podkarpacie, nie wyrządzając jednak większych strat, a dziś spodziewana jest na Lubelszczyźnie. Tymczasem na Śląsku trwa wielkie sprzątanie i szacowanie szkód.
Mimo wcześniejszych obaw mieszkańców woda na razie nie spowodowała większych strat na Podkarpaciu. Stan alarmu powodziowego na Wiśle obowiązywał wczoraj w powiecie mieleckim (Borowa, Czermin, Gawłuszowice i Padew Narodowa) oraz powiecie tarnobrzeskim (Baranów Sandomierski i Gorzyce). Natomiast pogotowie przeciwpowodziowe w gminie Radomyśl nad Sanem.
Jak powiedział nam Jan Czech z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, fala wezbraniowa na Wiśle objęła cały podkarpacki odcinek rzeki. - W Szczucinie stan alarmowy był przekroczony o 26 cm, w Sandomierzu stan ostrzegawczy przekroczył 120 cm, a w Zawichoście o 92 centymetry. Fala wezbraniowa jest spłaszczona i nie powinna przekroczyć metra. Nie ma zatem niebezpieczeństwa, że woda przeleje się przez korony ostatnio wyremontowanych wałów czy też wystąpi z brzegów. Warunek, że przez najbliższe dni opady nie będą zbyt intensywne - wyjaśnia Jan Czech.
Na pozostałych rzekach regionu zanotowano spadki poziomu wód poniżej stanów ostrzegawczych i mimo opadów deszczu w ostatnich dniach nie ma powodu do obaw.
Powoli stabilizuje się także sytuacja w Małopolsce. Mimo znacznego obniżenia się poziomu wód stan alarmu przeciwpowodziowego obowiązywał wczoraj na Wiśle w Krakowie i kilku gminach regionu. Woda opada też w rzekach woj. śląskiego. Stan alarmowy przekroczony był nieznacznie tylko na Wiśle w Goczałkowicach, a stany ostrzegawcze w kilku miejscach na Odrze. Sytuacja jest stale monitorowana, sprawdzany jest m.in. stan wałów, przepustów, śluz i mostów. Trwa sprzątanie po zeszłotygodniowych ulewach i podtopieniach. Najwięcej pracy mają mieszkańcy Ustronia Śląskiego, Lądka Zdroju i gminy Kłodzko.
Dzisiaj fala wezbraniowa na Wiśle spodziewana jest na Lubelszczyźnie. Podwyższone stany rzek zanotowano w Annopolu i Puławach, a pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono na obszarze czterech tamtejszych gmin.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2007-09-11
Autor: wa