Wnioski można już składać
Treść
Biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują już od rolników wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2010 rok. Dokumenty powinny zostać złożone przez zainteresowanych najpóźniej 17 maja. Agencja przekonuje, że ubieganie się w tym roku o dopłaty jest prostsze niż w latach poprzednich.
Najważniejsza zmiana dotyczy tego, że osoby ubiegające się o przyznanie płatności bezpośrednich na jednym formularzu mogą jednocześnie wystąpić o pieniądze na 10 rodzajów dopłat. Chodzi m.in. o dopłaty obszarowe czy z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich oraz innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), płatności na realizację przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawę dobrostanu zwierząt oraz płatności rolnośrodowiskowe, a także o dopłaty uzupełniające. Do tej pory na każdą płatność trzeba było składać odrębne wnioski i w każdym podawać te same dane dotyczące np. miejsca zamieszkania, wielkości gospodarstwa itp. Prawie wszyscy rolnicy otrzymali zresztą z ARiMR tzw. wnioski spersonalizowane, gdzie już wpisano wiele danych dotyczących uprawy ziemi i hodowli zwierząt. Tylko ci rolnicy, którzy w ubiegłym roku przejęli lub kupili gospodarstwo, powinny zwrócić się o formularz wniosku do biura ARiMR w swoim powiecie.
Ale w tym roku wprowadzono kilka istotnych zmian w finansowaniu płatności bezpośrednich. Pojawiły się nowe dopłaty: do roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, a w kilku województwach także do krów i owiec oraz o dopłaty obszarowe do prowadzenia upraw zagajników drzew o krótkiej rotacji takich jak: brzoza, topola czy wierzba. Ponadto przy krajowych dopłatach uzupełniających wprowadzono zasadę, że będą one przysługiwały również do powierzchni, na których nie jest prowadzona żadna uprawa, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, rolnik musi wykazać, że dokonał zasiewu w celu podniesienia żyzności gleby (zielony nawóz) i dokonał też przyorania gleby. Po drugie, taka uprawa nie jest prowadzona dłużej niż przez rok.
Jeśli chodzi o nowe dopłaty do upraw roślin strączkowych i motylkowych, to warto przypomnieć, że stawka płatności do 1 hektara tych upraw wyniesie około 60 euro, ale pod warunkiem, że rolnik wysieje takie rośliny jak: koniczyna (czerwona, biała, białoróżowa, perska, krwistoczerwona, zwyczajna), lucerna (siewna, mieszańcowa, chmielowa), bób, bobik, ciecierzyca, fasola zwykła, fasola wielokwiatowa, groch siewny, groch siewny cukrowy, soczewica jadalna, soja zwyczajna, łubin (biały, wąskolistny, żółty), peluszka, seradela uprawna, wyka siewna.
Z kolei o płatność do krów mogą się ubiegać tylko rolnicy z województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i śląskiego, jeśli na 31 maja 2010 r. będą posiadać nie więcej niż 10 krów 3-letnich i starszych. Stawka płatności do jednej sztuki ma wynieść równowartość około 142,5 euro. Natomiast dopłaty do owiec będą przyznawane hodowcom z województw: dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego, jeśli na 31 maja br. rolnik będzie posiadał minimum 10 samic w wieku co najmniej 1 roku. Stawka dopłaty do jednej owcy wyniesie równowartość 30 euro. W tym roku natomiast zlikwidowane zostały płatności do upraw roślin energetycznych (stało się tak w całej Unii). Ponadto nie będą wypłacane także przyznawane nowe krajowe płatności uzupełniające do powierzchni upraw chmielu związanych z produkcją. Pozostaną jedynie tzw. historyczne dopłaty do chmielu.
ARiMR szacuje, że w tym roku o dopłaty wystąpi około 1,3 mln rolników. Wypełnione wnioski powinny trafić do biur powiatowych Agencji najpóźniej do 17 maja. Można je składać osobiście lub wysłać pocztą (o dotrzymaniu terminu decyduje data stempla pocztowego). Przepisy dopuszczają co prawda późniejsze złożenie wniosku, ale w nieprzekraczalnym terminie do 11 czerwca br., jednak w takim przypadku za każdy dzień roboczy opóźnienia dopłaty będą obniżane o 1 procent.
KL
Nasz Dziennik 2010-03-16
Autor: jc