Wniosek obrony Mazura budzi sprzeciw prokuratora
Treść
Amerykański prokurator Mitchell Mars negatywnie ustosunkował się do wniosku złożonego przez obrońców Edwarda Mazura, oskarżonego o podżeganie do zabójstwa byłego komendanta policji generała Marka Papały - poinformowała wczoraj "Nasz Dziennik" Anna Adamiak-Derendarz, dyrektor Biura Obrotu Prawnego z Zagranicą Prokuratury Krajowej. Dodała, że Biuro "przekazało stosowne dokumenty stronie amerykańskiej wyjaśniające zagadnienia, które były zawarte w tym wniosku".
2 marca bieżącego roku sędzia w Chicago Arlander Keys odpowie pisemnie na wniosek obrony o zaniechanie ekstradycji Mazura. - Sędzia ma ocenić, na ile zasadne były wnioski obrońców i na ile stanowisko prezentowane przez prokuraturę jest stanowiskiem w opozycji - powiedziała nam Anna Adamiak-Derendarz.
Obrońcy we wniosku zaapelowali do amerykańskiego sądu o wstrzymanie procedury ekstradycji oskarżonego ze Stanów Zjednoczonych do Polski i zwolnienie go z aresztu. - Obrona uważa, że postępowanie ekstradycyjne nie jest normalnym procesem karnym w rozumieniu ich przepisów. Twierdzą, że niezachowane są wszystkie możliwości pełnego korzystania z prawa do obrony, co według nich narusza konstytucję Stanów Zjednoczonych - powiedziała nam wcześniej Adamiak-Derendarz. Dodała, że adwokaci Mazura sądzą także, iż "z uwagi na odmienności systemowe w polskim i amerykańskim prawie w przypadku, gdy obywatel amerykański zostanie przekazany do Polski, to szereg praw, które przysługiwałyby mu w procesie karnym w USA, nie będzie mu przysługiwało w Polsce". - A to jest nieprawdą. To jest nierzetelna informacja, gdyż polski proces gwarantuje pełne prawo do obrony - zaznaczyła. Dyrektor Biura Obrotu Prawnego z Zagranicą Prokuratury Krajowej zapytana przez nas, czy jej zdaniem podane przez obronę argumenty zostaną podzielone przez sędziego Keysa, stwierdziła, że "jeżeli uzasadnieniem dla postawionej tezy mają być kwestie związane z procedurą karną, która w ocenie obrońców Mazura nie gwarantuje pełnego prawa do sprawiedliwego procesu", to według niej "to twierdzenie należałoby odrzucić jako nieuprawnione".
Amerykański sędzia Arlander Keys wyznaczył 21 marca bieżącego roku jako termin następnego tzw. status hearing, czyli przesłuchania stron w sprawie ekstradycji.
KP
"Nasz Dziennik" 2007-02-24
Autor: wa