Włosi nie chcą zdjąć krzyży
Treść
Jedna z największych amerykańskich stacji telewizyjnych CNN w najlepszym czasie antenowym wyemitowała reportaż na temat krzyży w przestrzeni publicznej. To pokłosie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który uznał, że należy zdjąć krzyż w jednej z włoskich szkół, bo na jego obecność nie zgadzają się ateiści. Sprawa ta wciąż jest jednym z ważniejszych tematów w światowych mediach.
Krzyż jest stałym symbolem włoskiej historii, tożsamości i sprawiedliwości - podkreśla CNN w reportażu z Włoch. W rzymskim Liceum im. Giuseppe Gioachina Bellego krzyż znajduje się w każdej sali lekcyjnej. Dyrektor Carla Costetti zaznaczyła, że tak już pozostanie. - Co ze wszystkimi kościołami, naszymi malowidłami i znakami świętości na ulicach? Dlaczego mielibyśmy to wszystko ukryć? Ponieważ może to być obraźliwe dla tych, którzy nie wierzą w te symbole? - pyta Costetti. - Myślę, że w większości europejskich krajów, w których chrześcijaństwo odegrało historyczną i niezwykle doniosłą rolę, krzyży usuwać się nie będzie. Suwerenność to respektowanie tożsamości niepodległych krajów - podkreśliła dyrektor liceum. Telewizja zwraca uwagę, że krzyże są obecne w wielu włoskich sklepach, barach i restauracjach. Właściciele lokali zaznaczają, że krzyża nie zdejmą, gdyż jest to dla nich niezwykle ważny symbol.
O zdjęcie krzyży w szkołach naciskają środowiska lewicowe i ateistyczne, bo rzekomo "narusza to podstawy świeckiej edukacji". CNN zauważa, że nawet orzeczenie Europejskiego Trybunału to tylko zalecenie, a nie nakaz, który mógłby mieć daleko idące skutki dla obecności krzyża w publicznych miejscach w chrześcijańskiej Europie. Jak zaznacza telewizja, przeciwko symbolom chrześcijańskim walczy ateista sędzia Luigi Tosti, który odpowiada, że eksponowanie krzyża w miejscach publicznych, jak szkoły, narusza wolność religijną. Sędzia podnosi nawet tak absurdalne argumenty przeciwko krzyżowi, jak ten, że chrześcijaństwo odpowiada za "miliony zabitych i torturowanych w okresie krucjat".
Amerykanie przypomnieli także stanowisko Watykanu. Stolica Apostolska podkreśla, że krzyż to dla chrześcijan symbol najświętszy. Watykański sekretarz stanu ks. kard. Tarcisio Bertone, odwołując się do komercyjnych wydarzeń, jak Halloween, powiedział, że "niestety Europa trzeciego millenium pozostawia nas z dyniami, deprawując nasze najdroższe symbole. To prawdziwa porażka".
Wojciech Kobryń
"Nasz Dziennik" 2009-11-25
Autor: wa