Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Władza w ręce Komisji

Treść

Komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Hübner zaproponowała reformę dotyczącą unijnej polityki spójności po 2013 roku. Zdaniem polskiej komisarz, nowa polityka powinna opierać się na 10 "filarach", które przedstawiła w czasie wspólnej konferencji prasowej z przedstawicielem włoskiego ministerstwa finansów Fabriziem Barcą. Z zawiłego, unijnego języka zawartego w raporcie wyłania się w zasadzie tylko jeden jasny wniosek - nowa polityka będzie polegała na wzmacnianiu pozycji Komisji Europejskiej.

To właśnie Fabrizio Barca jest głównym autorem dokumentu nakreślającego ramy przyszłej polityki spójności. Jak podkreślał włoski polityk, jego raport powstał w zupełnej niezależności od komisji i żaden z krajów członkowskich nie wywierał na niego nacisków. - Raport Barcy potwierdza, że polityka spójności jest centralnym członem europejskiego procesu integracji - powiedziała Hübner. W jej opinii, dokument ten potwierdza, że wszystkie regiony Europy powinny móc realizować swój potencjał w warunkach ekonomicznego rozwoju, a obywatele powinni móc czerpać korzyści z polityki prowadzonej przez Wspólnotę bez względu na to, gdzie żyją. - Reformy, które wprowadziliśmy do tej pory, potwierdzają, że są one prawidłowe - uważa Hübner, sugerując, że polityka Brukseli w tym zakresie nie ulegnie w przyszłości dużej zmianie.
Taka niewiele zmieniająca "reforma" ma się opierać na 10 filarach. Są to m.in. koncentracja na priorytetach, implementacja nowych wzajemnych stosunków, wzmocnienie zarządzania w najważniejszych projektach, promocja innowacyjnych, dodatkowych i elastycznych wydatków. Zapowiadane jest także wprowadzenie silniejszej kontroli i nadzoru nad instytucjami finansowymi w dobie globalnego kryzysu finansowego. W raporcie spotykamy się także z jedną dość niepokojącą zapowiedzią. Mianowicie ósmy filar mówi o wzmocnieniu roli Komisji Europejskiej jako centrum zarządzania strukturami unijnymi. Zdaniem Fabrizia Barcy, dodatkowa centralizacja władzy ma znacząco pomóc w zarządzaniu zasobami ludzkimi i poprawić organizację.
ŁS
"Nasz Dziennik" 2009-04-28

Autor: wa