Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wizowy terroryzm

Treść

(M. BORAWSKI)
Z ks. Piotrem Rosochackim, dyrektorem Caritas Spes Krym, proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP w Symferopolu, rozmawia Małgorzata Bochenek

Czy kapłani katoliccy opuszczą Krym?

– Na dzień dzisiejszy na Krymie nie są wydawane żadne wizy zarówno pracownicze, jak i turystyczne. Mają być wydawane dopiero po Nowym Roku, nie ma jednak podanego konkretnego terminu. Niestety oprócz wizy, czyli legalnego pobytu na terytorium Krymu, musimy mieć również pozwolenie na pracę. Wszyscy księża na Krymie przebywają obecnie na podstawie dokumentów ukraińskich, które zostały uznane przez Federację Rosyjską, ale jedynie do końca tego roku. Obecnie funkcjonują stare zasady, przebywamy legalnie, pracujemy legalnie.

Ale tylko do 31 grudnia? Co stanie się z dniem 1 stycznia?

– To jest wielki znak zapytania. Trwają negocjacje z władzami na Krymie, aby wydłużyć okres przejściowy. Szukamy rozwiązań prawnych, które umożliwiłyby nam posługę również po 1 stycznia. Jednak na chwilę obecną niewykluczone, że z dniem 31 grudnia kapłani i siostry zakonne będą musieli opuścić Krym.

Co się stanie, jeżeli dojdzie do takiej sytuacji?

– Wierni zostaną bez opieki duszpasterskiej i humanitarnej. Na Krymie jest ogromna bieda. Ludzie mają coraz większe problemy ekonomiczne, ceny bardzo mocno wzrastają. Ludzie dramatycznie ubożeją, nie mają pieniędzy na jedzenie, na środki czystości, lekarstwa. My ze swojej strony poprzez sieć Caritas Spes Krym próbujemy organizować pomoc dla najbardziej potrzebujących, dzięki Caritas Polska, Pomoc Kościołowi na Wschodzie, a także wpłatom na konto wspieramy tych ludzi. Rozdaliśmy już kilka ton żywności. Jesteśmy apolityczni, pomagamy tym, którzy są najbardziej potrzebujący. Przy tej okazji pragnę podziękować wszystkim naszym dobrodziejom za okazaną pomoc materialną i duchową, ze swej strony obiecujemy naszą modlitwę za wszystkich, którzy nas wspierali i dalej chcą wspierać.

Ilu księży rzymskokatolickich pracuje obecnie na Krymie?

– Na Krymie w siedmiu parafiach rzymskokatolickich pozostało siedmiu księży z Polski i z Ukrainy oraz biskup pomocniczy diecezji odesko-symferopolskiej ks. bp Jacek Pyl OMI.

Dziękuję za rozmowę.


Konto dla ewentualnych wpłat  na pomoc dla katolików na Krymie:
ks. Piotr Rosochacki,
bank Millennium 72116022020000000040346949, Caritas Krym

Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik, 16 grudnia 2014

Autor: mj