Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Witraże w Toruniu

Treść

W Domu Eskenów - oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu, od 8 stycznia prezentowana jest wystawa "Władysław Kozioł. Malarstwo i witraż", poświęcona znanemu toruńskiemu witrażyście. Ekspozycję przygotowano w związku z 75. rocznicą urodzin artysty.
Na wystawie po raz pierwszy zostały zaprezentowane, obok projektów witraży, prace malarskie autora, znanego w kraju i za granicą jako wspaniały witrażysta. Władysław Kozioł ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (absolutorium w 1956 r.). Sztuki witrażowej uczył się w pracowni Edwarda Kwiatkowskiego, a talent swój rozwijał dzięki własnej wytężonej pracy i uwagom Tymona Niesiołowskiego i Stanisława Borysowskiego. Podczas dziesiątków lat pracy artystycznej Władysław Kozioł wykonywał witraże do kościołów w Polsce i za granicą, m.in. do prezbiterium romańskiego kościoła Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu.
"Arcymistrz witrażu i wielki sztukmistrz życia" - tak został zatytułowany esej Zefiryna Jędrzyńskiego poświęcony postaci Władysława Kozioła, a zamieszczony w katalogu wystawy jego prac. Jak stwierdzono w publikacji, artysta "nie odnotowuje swoich osiągnięć, sukcesów. Nie lubi o nich mówić ani słuchać. Ma rozległe plany twórcze. Interesuje go przyszłość, a nie dokonania przeszłe. Opatentowany przez niego sposób termicznego uszlachetniania szkła przemysłowego jest istotnym krokiem w jego poszukiwaniach duszy szkła artystycznego. Obecnie największym marzeniem artysty jest zbudowanie w okolicy Torunia małej huty szkła witrażowego".
EI

"Nasz Dziennik" 2005-01-11

Autor: kl