Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wirus u naszych drzwi

Treść

21-letni Indonezyjczyk jest kolejną ofiarą ptasiej grypy w tym kraju. Ministerstwo Zdrowia w Dżakarcie podało, że przeprowadzone w Hongkongu testy potwierdziły zarażenie mieszkańca Sumatry wirusem ptasiej grypy - H5N1. W krajach europejskich z każdym dniem narastają obawy przed możliwością wystąpienia epidemii.
Zarażony mieszkaniec Sumatry pracował przy uboju drobiu. Przeprowadzone ostatnio testy wykazały, że w Indonezji stwierdzono chorobę ptasiej grypy u pięciu osób, z których trzy już zmarły. Wcześniej doniesiono o siedmiu ofiarach śmiertelnych w Indonezji. W tamtejszych szpitalach z podejrzeniem wirusa ptasiej grypy pozostają obecnie 22 osoby. Od końca 2003 r. wirus H5N1 zabił w krajach azjatyckich 64 osoby. W obawie przed chorobą w Tajlandii, Wietnamie i Indonezji wybito ponad 140 milionów sztuk drobiu.
Kilka miesięcy temu epidemia ptasiej grypy dotarła do azjatyckiej części Rosji, a najprawdopodobniej stamtąd do Europy. W sobotę stwierdzono przypadek ptasiej grypy w Rumunii i Turcji. W poniedziałek w okolicach miasta Plewen w północnej Bułgarii znaleziono trzy martwe ptaki. Szef regionalnej inspekcji kontroli weterynaryjnej Nikołaj Iliew powiedział, że podjęto wszelkie niezbędne działania dla zapobieżenia ewentualnej epidemii ptasiej grypy. Martwe ptaki przetransportowano w specjalnych pojemnikach do laboratorium w Sofii. Wyniki badań będą znane w ciągu 7 dni.
Z zagrożeniem walczą także władze rosyjskie. Służby weterynaryjne obwodu kurgańskiego w zachodniej Syberii poinformowały o zamiarze wybicia 460 tys. sztuk drobiu w związku z pojawieniem się ptasiej grypy na fermie koło miasta Kurgan.
Tymczasem w Europie coraz silniej narastają obawy przed pojawieniem się tam ptasiej grypy. W związku ze wzrostem zagrożenia francuski minister spraw zagranicznych Pilippe Douste-Blazy wezwał wczoraj szefów dyplomacji oraz resortów zdrowia krajów UE do jak najszybszego spotkania poświęconego tej chorobie. Douste-Blazy powiedział, że wspólne i zorganizowane przedsięwzięcia są niezbędne do przeciwdziałania jej. "Wirus ptasiej grypy jest blisko, rozszerza się i zbliża do naszych drzwi" - ostrzegał francuski minister w wywiadzie dla telewizyjnej stacji France 2.
Komisja Europejska ogłosiła w poniedziałek zakaz importu z Turcji wszystkich rodzajów żywego ptactwa i produktów pochodnych.
PS, PAP



W związku z zagrożeniem epidemią ptasiej grypy w Niemczech powołano specjalny rządowy sztab kryzysowy. Jak poinformował federalny minister ochrony środowiska Juergen Trittin (Zieloni), "Niemcy są bardzo dobrze przygotowane na ewentualny atak ptasiej grypy". W skład sztabu kryzysowego wejdą przedstawiciele poszczególnych landów, władz rządowych i wybitnych specjalistów w dziedzinie epidemiologii i weterynarii. Trittin poinformował, że głównym zadaniem sztabu będzie zbieranie informacji w terenie na temat pojawienia się objawów ptasiej grypy i natychmiastowe podejmowanie adekwatnych decyzji.
Waldemar Maszewski, Hamburg

"Nasz Dziennik" 2005-10-12

Autor: mj