Wilno wyskoczyło przed szereg
Treść
Litwa jako pierwsze państwo Unii Europejskiej ratyfikowała wczoraj unijny traktat konstytucyjny. Ratyfikacji dokonał litewski sejm. To właśnie jemu rząd Litwy w zeszłym tygodniu przyznał prawo podjęcia decyzji w tej sprawie. W większości krajów UE decydować mają obywatele w drodze referendum.
Unijny traktat został ratyfikowany przez obecny sejm na ostatnim posiedzeniu. W poniedziałek pracę rozpoczyna sejm nowej kadencji.
Za ratyfikacją unijnej konstytucji głosowało 84 posłów, 4 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Kwestia pośpiesznej ratyfikacji traktatu konstytucyjnego Unii na Litwie wywołała wiele dyskusji i kontrowersji. Podczas gdy część litewskich decydentów przekonuje o słuszności tej decyzji, inni określili ją jako "zdradę narodu" i "wyrzeczenie się niepodległości".
- Tam nie ma nic szczególnego. Dokument, który nazywa się konstytucją, składa się z odrębnych ustaw, które sejm już dawno ratyfikował i są one ludziom znane - przekonywał przewodniczący sejmowej frakcji współrządzącej partii socjalliberalnej Alvydas Ramanauskas. Podobne opinie wygłaszali przedstawiciele tzw. konserwatystów. Decyzję sejmu skrytykowali posłowie Partii Postępu Narodowego. - Los sprawił, że jestem świadkiem, jak przedstawiciele narodu dobrowolnie wyrzekają się niepodległości - mówił przed głosowaniem przywódca tej partii poseł Egidijus Klumbis. Odroczenia ratyfikacji traktatu domagał się też Związek Liberałów i Centrum, a także Związek Partii Chłopskiej i Nowej Demokracji.
Władze Litwy chcą się również znaleźć w grupie pierwszych państw, które przyjmą walutę UE już w 2007 r.
WP, PAP
"Nasz Dziennik" 2004-11-12
Autor: kl