Wilno: Protesty przeciwko likwidacji biblioteki
Treść
Od tygodnia w wileńskiej Bibliotece Litewskiej Akademii Nauk, dawnej Bibliotece Wróblewskich, zbierane są podpisy przeciwko planom likwidacji tej powołanej w 1912 roku placówki i przeniesienia jej zbiorów do innych bibliotek.
Pracownicy Biblioteki Litewskiej Akademii Nauk skierowali protesty na ręce litewskiego ministra oświaty i nauki Gintarasa Steponavi˘ciusa. - Likwidacja biblioteki byłaby barbarzyństwem dokonanym przez pana, panie ministrze, i obecny rząd; barbarzyństwem, które potępiają zarówno litewskie środowiska kulturalne, naukowe, jak i społeczność międzynarodowa - stwierdzają pracownicy. - W Bibliotece Litewskiej Akademii Nauk są przechowywane unikalne rękopisy oraz druki, które są dużym bogactwem kultury narodowej i światowej. Ze zbiorów biblioteki stale korzystają nie tylko litewscy naukowcy, lecz i naukowcy zagraniczni - podkreślają.
Dyrektor placówki Juozas Marcinkevi˘cius zaznacza, że decyzja o likwidacji narusza testament, który pozostawił Wróblewski. "Tadeusz Wróblewski w swoim testamencie przeznaczył tę bibliotekę społeczeństwu, zobowiązując je, aby nigdy nie została przeniesiona z miasta Wilna (Vilnius) i aby jej zbiory nie były przekazane Uniwersytetowi Wileńskiemu. Testamentu założyciela biblioteki przestrzegały i rządy przedwojennej Polski, i Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej oraz dotychczasowa władza odrodzonej Republiki Litewskiej" - stwierdza apel.
- Księgozbiór naszej biblioteki znany jest na całym świecie. Każdego roku przyjeżdża do niej blisko 200 naukowców z zagranicy, głównie z Polski, Niemiec, Białorusi, Ukrainy - dodaje. Protest podpisało już niemal 2 tys. osób. - Mamy podpisy osób z Polski, Ameryki, Niemiec, Francji, Japonii - mówi dyrektor Marcinkevi˘cius.
Podpisy można jeszcze złożyć do końca sierpnia osobiście w siedzibie biblioteki lub na stronie internetowej biblioteki: www.mab.lt.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2009-08-26
Autor: wa