Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Wigilie polskie"

Treść

Od 1997 r. dobrą tradycją poznańskiego Teatru Wielkiego stało się w okresie bezpośrednio poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia wystawianie "Wigilii polskich" - widowiska Barbary Wachowicz z jej udziałem jako narratora. W tym roku cykl przedstawień rozpoczyna się już w niedzielę, 11 grudnia i trwać będzie do 22 bm.
Spektakl jest okazją do spotkania przy wigilijnym stole z wielkimi Polakami, Adamem Mickiewiczem w dniu jego urodzin i imienin oraz poezją polską od Jana Kochanowskiego do Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z autorem "Pana Tadeusza" przeżywać będziemy najpierw jego wigilie dziecięce oraz późniejsze, szczególnie tę więzienną, która stanie się inspiracją do III części "Dziadów", aż po wigilię wygnańca w Paryżu. Miejsce szczególne w spektaklu zajmuje Wigilia Wielkopolska, w roku 1831, ostatnia wigilia w Ojczyźnie. Ostatnia z bratem - bohaterem Powstania Listopadowego, któremu ziemia wielkopolska użyczy dozgonnego azylu.
Przy świątecznym stole zasiądą również Fryderyk Chopin i Juliusz Słowacki. Autor "Kordiana" przywoła pamięć swoich wigilii z ukochaną matką w Krzemieńcu i tę, którą przeżył w Betlejem, modląc się za tajemniczą "Kuzynkę". Pojawią się również powstańcy wielkopolscy, którzy przeniosą nas w ów Wielki Dzień Zwycięstwa Bożego Narodzenia 1918 r. - wspomnieniami walki i wspaniałymi pieśniami powstania.
Spotkaniu towarzyszyć będą najpiękniejsze kolędy w wykonaniu Chóru Teatru Wielkiego i Chóru Dziecięcego "Akord".
Adam Czopek

"Nasz Dziennik" 2005-12-08

Autor: ab