Wierny Polsce
Treść
Dzisiaj o godz. 12.00 w Wielkiej Izbie Muzeum Historii Miasta Przemyśla zostanie otwarta wystawa pt. "Władysław Koba (1914-1949)" przygotowana przez rzeszowski Oddział IPN. Sylwetkę tego dzielnego żołnierza przedstawi Tomasz Bereza z IPN w Rzeszowie.
Kapitan Władysław Koba, żołnierz AK i WiN, wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie został skazany na karę śmierci i wraz z dwoma innymi członkami zarządu WiN: Leopoldem Rząsą i Michałem Zygo, rozstrzelany 31 stycznia 1949 roku na Zamku w Rzeszowie za to, że ośmielił się być patriotą i walczyć o niepodległy byt państwa polskiego. Miał zaledwie 35 lat. Sentencja orzeczenia stalinowskiego sądu brzmiała: "...za udział w związkach usiłujących przemocą usunąć organa władzy zwierzchniczej narodu i zmienić ustrój Państwa Polskiego". Dziś śmiało można dodać: państwa terroru, pogwałcenia praw człowieka, podległego Moskwie. Przez ćwierć wieku rodzina zamordowanego bezskutecznie zabiegała o weryfikację wyroku oraz rehabilitację męża i ojca. W lutym 1992 roku Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego uznał wyrok komunistyczny za nieważny, tym samym rehabilitując kpt. Kobę. W ubiegłym roku prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Władysława Kobę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Wystawa przygotowana przez historyków rzeszowskiego IPN przedstawia Władysława Kobę w okresie szkoły średniej, kiedy był związany z harcerstwem, a później, od 1932 roku, z Wojskiem Polskim. Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Komorowie, był oficerem III Pułku Piechoty Legionów w Jarosławiu. Uczestniczył również w kampanii wrześniowej w II Dywizji Piechoty Legionów Armii "Łódź" i bronił Twierdzy Modlin. W latach 1940-
-1945 był żołnierzem Armii Krajowej, a następnie, do 1947 roku, działał w WiN. Na wystawie zostaną zaprezentowane m.in. osobiste dokumenty oraz materiały dotyczące organizacji ZWZ-AK oraz WiN, ponadto fotografie z archiwum rodzinnego, a także ze zbiorów osób prywatnych.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2009-01-30
Autor: wa