Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wielkie chrześcijańskie poruszenie młodzieży

Treść

Około tysiąca uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego przybyło do Stalowej Woli na XII edycję Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia". Radosne święto młodzieży poprzedziła Msza św. w kościele pw. Opatrzności Bożej, której przewodniczył ks. infułat Edmund Markiewicz.

- Hasło tegorocznego festiwalu "Eutrapelia": "Będziemy bronić każdej polskiej duszy", nawiązuje do pieśni pt. "O Wielka Matko Boga i człowieka", śpiewanej jako Śluby Jasnogórskie. W okresie Nawiedzenia Matki Bożej w świętym wizerunku jasnogórskim w diecezji sandomierskiej, w trosce o duchowy kształt naszej Ojczyzny, o wychowanie młodych pokoleń Polaków i obronę polskości stworzyliśmy program tego festiwalu pod kątem opieki Królowej Polski i zawierzenia Jej spraw Ojczyzny i Narodu Polskiego. Prosimy Panią Jasnogórską o interwencję, żeby wzmóc pracę duchową Narodu, jego morale, bo dziś front walki o duszę, zwłaszcza młodego człowieka, przebiega w różnych dziedzinach życia społecznego. Człowiek, żeby się ustrzec przed zagrożeniami cywilizacyjnymi, musi zakładać zbroję duchową - podkreśliła dr Ewa Sęk, dyrektor festiwalu i Katolickiego Domu Kultury "Arka" im. św. Jadwigi Królowej w Racławicach. Jej zdaniem, młodzież, która nie chce taniej rozrywki, pociągają treści programowe festiwalu, zauważa ona i docenia wartości tego przedsięwzięcia. - Postrzegam młodzież jako ludzi - jak mówił Jan Paweł II - w których można pokładać nadzieję, którzy nie chcą przegrać życia. Od początku uwidacznia się to w jej zachowaniu i większej temperaturze życia duchowego, w wysokim poziomie jej świadomości moralnej - stwierdza Ewa Sęk. Tak samo uważa ksiądz infułat Edmund Markiewicz, który podkreślił, że festiwal diecezji sandomierskiej wpisuje się, podobnie jak spotkania lednickie, w wielkie chrześcijańskie poruszenie młodzieży, która wielbiąc Boga modlitwą, śpiewem i tańcem, daje wyraz swej chrześcijańskiej wiary.
Podczas festiwalu zaprezentowało się wiele grup teatralnych z ciekawymi programami religijno-patriotycznymi. Wśród nich wymienić należy Teatr "Apostolos" z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Klimontowie, który przedstawił spektakl "Regina Poloniae" ukazujący dzieje Narodu Polskiego w kontekście interwencji Matki Bożej w chwilach jego szczególnego zagrożenia. Ponadto zaprezentowali się uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum z Sandomierza, którzy skupili się w swym przedstawieniu na problemach współczesnej młodzieży, uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Tarnobrzegu, którzy przedstawili poruszający spektakl o Juliuszu Słowackim i jego matce, a także wiele innych zespołów, w których programach znalazło się dużo pięknych pieśni religijnych i narodowych. Centralnym punktem festiwalu był występ Zespołu Pieśni i Tańca "Racławice" działającego przy Katolickim Domu Kultury "Arka" w Racławicach. Zaprezentował on program religijno-patriotyczny w czterech obrazach zatytułowanych: "Na krakowskim Rynku", "Duch Święty", "Biało-czerwony", "Polonez "Jeszcze Polska nie zginęła".
Organizatorami Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia" są: Katolicki Dom Kultury "Arka" im. św. Jadwigi Królowej w Racławicach, Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży oraz Wydział Nauczania i Wychowania Katolickiego Diecezji Sandomierskiej, a także Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca "Racławice".
Alicja Trześniowska
"Nasz Dziennik" 2009-06-12

Autor: wa