"Wielki w boju, wielki w pokoju"
Treść
Król Jan III Sobieski był dla naszego Narodu przez stulecia symbolem siły i znaczenia Polski w Europie. Jego wiktoria wiedeńska, która ocaliła nasz kontynent przed islamizacją, stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń historii powszechnej. Sobieski przeszedł jednak do historii nie tylko jako pogromca Turków pod Wiedniem w 1683 r., ale także jako autor wielu innych sukcesów militarnych, wytrawny polityk i mecenas sztuki. Mówiono o nim: "Wielki w boju, wielki w pokoju". Można się o tym przekonać, oglądając w Muzeum Regionalnym w Siedlcach wystawę: "Rzeczpospolita w czasach Jan III Sobieskiego".
Na ekspozycji zgromadzono przedmioty i dzieła sztuki związane z osobą króla oraz jego epoką: obrazy, grafiki, medale, druki, tkaniny, oręż i oporządzenie wojskowe. Wśród eksponatów największe zainteresowanie zwiedzających wzbudzają takie przedmioty, jak: siodło, które według legendy należało do wezyra Kara Mustafy dowodzącego wojskami tureckimi pod Wiedniem, buteleczka myśliwska, prawdopodobnie Jana III Sobieskiego, czy namiot turecki z XVII w. oraz oryginalna kula armatnia pochodząca z pola bitwy pod Wiedniem. Można też podziwiać zbroje husarskie, pięknie zdobioną orientalną broń palną i białą: strzelby, pistolety, karabele oraz szable i halabardy.
Prezentowane na wystawie przedmioty to głównie zabytki, które powstały w okresie panowania tego władcy. Uwzględniono także dzieła późniejsze, które są świadectwem pietyzmu następnych pokoleń wobec króla. Ekspozycja dzieli się na trzy części: "W kręgu rodziny", "Pola bitewne", "Gloryfikacja króla".
Eksponaty pochodzą głównie z Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie, Muzeum w Wilanowie, Muzeum Wojska Polskiego. Warto podkreślić, że około 40 z nich zostało przywiezionych z Lwowskiego Muzeum Historycznego. Wystawę przygotowało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, jej otwarcie odbyło się w Roku Polskim na Ukrainie. Jak podkreślił dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach Andrzej Matuszewicz, prezentacja wystawy w Siedlcach stanowi inaugurację Roku Ukrainy w Polsce. Jest ona jednocześnie obrazem przemian politycznych i współpracy polsko-ukraińskiej.
Lwowskie Muzeum Historyczne, które zostało utworzone w 1893 r., posiada wiele interesujących pamiątek związanych z Janem III Sobieskim, ponieważ historia Lwowa jest ściśle związana z tym monarchą. Po swoim ojcu odziedziczył piękną kamienicę Korniaktowską (Rynek nr 6), którą wyposażył jako swoją rezydencję i tu zatrzymywał się podczas pobytów we Lwowie. Do naszych dni wśród rdzennych lwowiaków zachowała się nazwa tej kamienicy: "Królewska".
Jak napisał w katalogu do wystawy Bohdan Czajowski, dyrektor Lwowskiego Muzeum Historycznego, w okresie suwerenności Ukrainy muzea państwowe przekształciły się z placówek propagandowo-agitatorskich, które musiały zajmować się rozsławianiem kursu partyjnego, w placówki naukowo-badawcze, kulturalno-oświatowe i wydawnicze. Zmiana priorytetów w działalności muzeów Ukrainy stworzyła możliwość poszerzenia współpracy z muzeami Europy i świata. Szczególnie przyjacielskie stosunki w ostatnich latach zaistniały między muzeami Lwowa i Rzeczypospolitej Polskiej, w muzeach wielu miast naszego kraju były prezentowane eksponaty Lwowskiego Muzeum Historycznego.
Anna Wasak, Siedlce
"Nasz Dziennik" 2005-04-25
Autor: ab