Wielki sukces polskiej nauki
Treść
Polscy naukowcy pracujący w USA jako pierwsi w świecie zidentyfikowali w szpiku myszy komórki o cechach macierzystych komórek embrionalnych. Projekt badawczy realizowano od trzech lat przy współpracy z naukowcami z trzech ośrodków w Polsce. Odkrycie to stanowi poważny krok na drodze do regeneracji ludzkich narządów i stanowi kolejny przykład możliwości pozyskiwania komórek macierzystych bez zabijania poczętych dzieci w embrionalnym stadium rozwoju.
Nadzorujący badania dyrektor Programu Komórki Macierzystej w Centrum Rakowym na Uniwersytecie Louisville prof. Mariusz Z. Ratajczak poinformował wczoraj, że odkrycie w szpiku kostnym komórek o cechach macierzystych komórek embrionalnych "może stać się przełomem w rozwoju strategii opartych o wykorzystanie komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej". Naukowiec objaśnił, że "podobne komórki można by znaleźć także w szpiku kostnym innego ssaka - człowieka." Osiągnięcie Polaków może w perspektywie doprowadzić do możliwości regeneracji chorych ludzkich narządów, np. mięśnia sercowego po zawale lub uszkodzonego rdzenia kręgowego. Komórki te mogłyby także być skuteczne w leczeniu zniszczeń wywołanych przez udar mózgu, chorobę Parkinsona, cukrzycę czy dystrofie mięśniowe (choroba mięśni cechująca się ich stopniowym zanikaniem). Sukces polskich naukowców pozwoli również na uniknięcie potępianego przez Kościół pozyskiwania komórek macierzystych dla celów badawczych z ludzkich zarodków, co zakłada ich uśmiercanie.
Komórki macierzyste to jedyne komórki organizmu, które zachowują "wieczną młodość". Przez całe życie mają zdolność przekształcania się w dojrzałe komórki i tkanki. Największy potencjał rozwojowy mają zarodkowe komórki macierzyste, które mogą dać początek każdemu rodzajowi tkanki w naszym organizmie.
WM, PAP
"Nasz Dziennik" 2005-12-20
Autor: ab