Wielki kapłan i patriota
Treść
"Pomnik ze wspomnień wzniesiony" to tytuł książki poświęconej księdzu prałatowi Tadeuszowi Uszyńskiemu, jaką można nabyć w księgarniach "Naszego Dziennika". Jest to zbiór kilkudziesięciu wspomnień napisanych przez osoby duchowne i świeckie, które znały tego niezwykłego kapłana. Otwiera go tekst księdza biskupa Józefa Zawitkowskiego i wspomnienie brata księdza prałata, Stanisława Uszyńskiego.
"Z lat seminaryjnych pamiętam Go jako bardzo życzliwego, energicznego kleryka, który choć starszy wiekiem i stażem, nie stwarzał dystansu wobec swych młodszych kolegów. Po skończeniu seminarium spotykaliśmy się już na płaszczyźnie duszpasterstwa akademickiego. Imponował swoim rozmachem w pracy oraz oryginalnymi pomysłami. Pamiętam wrażenie, jakie wywarło na mnie nocne czuwanie akademickie prowadzone przez Niego, w którym czynnie uczestniczyłem razem ze swoimi studentami z parafii św. Michała. Później z tą samą grupą szedłem w pieszej pielgrzymce do Częstochowy. Wtedy też wspólnie podziwialiśmy zaangażowanie księdza Tadeusza, ogrom pracy Jego i Jego współpracowników" - napisał w swoim wspomnieniu o księdzu Uszyńskim ksiądz prałat Jan Sikorski, ojciec duchowny kapłanów archidiecezji warszawskiej.
Ksiądz prałat Tadeusz Uszyński był doktorem katechetyki i pułkownikiem Wojska Polskiego. Jako proboszcz kościoła akademickiego św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, a później św. Andrzeja Apostoła w Warszawie przyczynił się znacznie do rozwoju duszpasterstw akademickich w Polsce. Organizował także Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, spotkania ekumeniczne, prowadził pielgrzymki na Jasną Górę (słynne "siedemnastki"). Dzięki księdzu Uszyńskiemu u św. Andrzeja Apostoła przy ulicy Chłodnej w Warszawie zawiązał się Związek Sybiraków, znalazły siedzibę stowarzyszenia: Więźniów Obozów Koncentracyjnych i Więzień, Weteranów Wojny Polsko-Bolszewickiej i Ich Rodzin, prężnie zaczęła działać również Sodalicja Mariańska, której był moderatorem. Ostatnim wielkim dziełem życia księdza prałata była budowa nowych pomieszczeń dla szkoły katolickiej, która funkcjonowała przy tamtejszej parafii od 1990 roku. Ten okres życia ks. Uszyńskiego wspomina m.in. zmarły pół roku temu ksiądz prałat Zdzisław J. Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie, który 11 października 2001 roku pisał: "Pragnę przypomnieć Twoje wielkie zasługi dla ofiar stanu wojennego, dla internowanych, którym jako jeden z pierwszych pośpieszyłeś z pomocą. Księże Pułkowniku! Podziwiałem Cię również w Twojej trosce o wojskowych, w Twoim pochyleniu się nad ofiarami obozów i Sybirakami. Byłeś dla mnie oparciem - Ty, który jak nikt inny rozumiałeś Katyń, Golgotę Wschodu. Jako trwały znak Twojej obecności pozostaje wśród nas Twoje dzieło - szkoły, które wybudowałeś. Nie było dziedziny, której byś nie dotknął".
Zwracał uwagę fakt, że ksiądz prałat Tadeusz Uszyński w swoich homiliach i naukach zawsze odwoływał się do swoich przewodników duchowych: Prymasa Tysiąclecia, księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego i Ojca Świętego Jana Pawła II. Kochał ludzi, zwłaszcza młodzież i weteranów wojskowych. Wierzył, iż młodzi odrodzą oblicze moralne kraju, a starsi ukażą niezafałszowaną prawdę i wartość patriotyzmu. Nie stwarzał żadnych barier w kontaktach z ludźmi, wręcz przeciwnie, do każdego wyciągał swoją pomocną dłoń. Nie dziwi więc fakt, że wielu ludzi nazywało go swoim przewodnikiem duchowym, bratem, przyjacielem, wujem... Za swoją wieloletnią, ofiarną pracę na rzecz Kościoła i Ojczyzny ksiądz prałat uhonorowany został wieloma zaszczytami i odznaczeniami kościelnymi i świeckimi. Zmarł 9 października 2001 roku. Jego pogrzeb zgromadził niezliczone rzesze wiernych.
Piotr Czartoryski-Sziler
Pomnik ze wspomnień wzniesiony. Pamięci księdza prałata Tadeusza Uszyńskiego,
Wydawnictwo Stampa, Warszawa 2008
Książkę można nabyć w Księgarni "Naszego Dziennika":
- w Warszawie, al. Solidarności 83/89 (w pobliżu placu Bankowego), tel. (22) 850 60 20; e-mail: ksiegarnia.wawa@naszdziennik.pl;
- w Krakowie, ul. Starowiślna 49, 31-038 Kraków, tel. (12) 431 02 45 (możliwość realizacji zamówień telefonicznych); e-mail: ksiegarnia@naszdziennik.pl.
"Nasz Dziennik" 2008-04-03
Autor: wa