Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wielki dar ludzkiego życia

Treść

Płodność to nie tylko biologiczny stan. Z perspektywy filozoficznej i teologicznej jest ona nieocenionym darem, stanowi odbicie i urzeczywistnienie się stwórczej płodności samego Boga - mówił ks. bp prof. Józef Wróbel podczas wczorajszej konferencji "Życie czy śmierć? Wybierajcie" zorganizowanej na KUL.

- Celem płodności rozumianej jako szeroko pojęty dar jest zrodzenie nowego człowieka, który jest osobowym darem dla samych małżonków, jest darem w perspektywie całościowej dla ludzkiej społeczności, gdyż jest pomnażaniem całego rodzaju ludzkiego, w końcu jest ona darem, dzięki któremu człowiek służy Bogu - podkreślił ks. bp Józef Wróbel, kierownik Katedry Teologii Życia KUL, który wygłosił inauguracyjny wykład na temat "Zapłodnienie in vitro czy naprotechnologia?". Prelegent wskazał, że medycyna przedstawia różne propozycje rozwiązania problemu niepłodności. Jedną z nich jest naprotechnologia, która ma charakter prawdziwie terapeutyczny. Natomiast inne, tzw. metody sztucznej reprodukcji, starają się obejść problem niepłodności małżeństw i albo w ogóle nie badają przyczyn niepłodności, albo czynią to tylko w ograniczonym zakresie.
- Różnica między tymi metodami nie wyraża się tylko na płaszczyźnie technik medycznych, ale w rzeczywistości sięga o wiele głębiej i pozostaje w bezpośrednim związku z rozumieniem biomedycyny i samego człowieka - wyjaśniał ks. bp Wróbel. - Terapią respektującą świętość ludzkiego życia i dającą wewnętrzną radość rodzicom pragnącym urodzić dziecko jest naprotechnologia. Jej atutem jest działanie szanujące godność rodziców i ich dziecka - dodał.
W czasie konferencji poruszono również problem eutanazji i opieki paliatywnej, antykoncepcji i naturalnego planowania rodziny, a także roli mediów w obronie życia. Przedstawiono też sytuacje obrony życia w niektórych krajach Europy Środkowej.
- Istnieją środowiska, które atakują życie, które nie mają świadomości tego, jak wielki to dar i błogosławieństwo Boga, jak podstawowa wartość - zaznaczała główna organizatorka konferencji dr hab. Urszula Dudziak z Instytutu Nauk o Rodzinie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. - Tak oczywistą sprawę jednak trzeba nieustannie przypominać i trzeba manifestować nasz szacunek dla godności życia - podkreślała.
Wybór między zapłodnieniem in vitro a naprotechnologią, antykoncepcją a naturalnym planowaniem rodziny, aborcją a ochroną życia czy też eutanazją a opieką paliatywną bardzo często oznacza w istocie nic innego jak opowiedzenie się za życiem lub śmiercią. Te niewygodne prawdy, z reguły przemilczane w dominujących w Polsce liberalno-lewicowych mediach, zostały przedstawione podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej na KUL Jana Pawła II przez Katedrę Psychofizjologii Małżeństwa i Rodziny Instytutu Nauk o Rodzinie KUL.

Adam Kruczek, Lublin

Nasz Dziennik Wtorek, 20 marca 2012, Nr 67 (4302)

Autor: au