Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wielkanoc coraz bliżej

Treść

W Muzeum Regionalnym PTTK im. Izabeli ks. Czartoryskiej w Puławach oglądać można prace uczestników konkursu zainicjowanego przed Wielkanocą przez Gminny Ośrodek Kultury w Gołębiu. Stało się dobrym zwyczajem, że prace nagrodzone w latach ubiegłych muzeum gromadzi w swych zbiorach.

Jak poinformowała dyrektor tej placówki Jolanta Piotrowska, rozstrzygnięcie tegorocznego konkursu nastąpi 16 kwietnia, a efekty można oglądać do 26 dnia tego miesiąca.
- Nie mamy w naszym rejonie bogatych tradycji w zakresie wielkanocnej plastyki obrzędowej, a więc chcemy - także przez konkurs - podtrzymywać te, które pamiętają nasi dziadkowie, przywoływać zupełnie zapomniane, jak i inspirować do poszukiwań - powiedziała Halina Solecka, etnograf z muzeum, także juror konkursu.
Na wystawie obejrzymy m.in. bardzo oryginalne pisanki, palmy ziołowe - czasem z dodatkiem bibułowych kwiatów, rozmaite świąteczne stroiki, baranki wielkanocne, kurczaki, koszyczki z witek wierzbowych nawiązujące do tradycji plecionkarskich okolic Puław.
- W okresie międzywojennym znanym ośrodkiem pisankarskim naszego regionu były okolice Kurowa - przypomina H. Solecka. Zostało odnotowanych i zilustrowanych kilkanaście funkcjonujących tam niegdyś wzorów pisanek. Przeważały motywy solarne, różnorodne układy grabek, widełek, rozplanowane na powierzchni jajka dzielonej na 8 części.
- Na wystawie odnajdziemy zarówno jajka barwione naturalnie, z tradycyjnymi wzorami, jak i te zawierające pewne innowacje, na przykład wylepiane papierem, wyklejane włóczką czy aplikowane koronką - mówi H. Solecka. - Dawniej jajka malowane były w tradycyjnych barwnikach, w wywarze z kiełków wschodzących zbóż, z łusek cebuli, suszonych kwiatów malw - przypomina etnograf, zachęcając jednocześnie do tradycyjnego barwienia jajek i do własnoręcznego wykonywania innych świątecznych symboli.
Elżbieta Skrzypek
Nasz Dziennik 10-04-2003

Autor: DW