Wielka Nowenna Fatimska życzliwie przyjęta
Treść
"Mam nadzieję, że ta Nowenna przyczyni się do coraz głębszego poznawania orędzia fatimskiego i rozwoju kultu Matki Bożej Fatimskiej", napisał ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, w liście do ks. Krzysztofa Czapli SAC, dyrektora Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem. Z inicjatywy Sekretariatu od 13 maja br. trwa Wielka Nowenna Fatimska, będąca duchowym przygotowaniem do obchodów 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie w 2017 roku. Swe błogosławieństwo na czas Nowenny przekazało wielu księży biskupów.
Szerzenie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca oraz przygotowanie i przeprowadzenie poszczególnych lat Wielkiej Nowenny Fatimskiej to główne zadania, które postawił sobie Sekretariat Fatimski w Zakopanem. Legitymacją pracy Sekretariatu pozostaje stały kontakt z sanktuarium Matki Bożej w Fatimie, ze Światowym Apostolatem Fatimskim oraz błogosławieństwo Kościoła. Jak podkreśla jego dyrektor ks. Krzysztof Czapla SAC, Nowenna spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem księży biskupów. - Informacje, że w wielu diecezjach księża biskupi skierowali do kapłanów listy z informacją i zaproszeniem do włączenia się w dzieło Wielkiej Nowenny Fatimskiej, są niezmiernie motywujące do działania. Nie bez znaczenia są także listy przesyłane do sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem z wyrazami poparcia dla Nowenny i błogosławieństwem pasterskim dla wszystkich, którzy się w nią zaangażują - wyznaje.
Od samego początku inicjatywa zorganizowania przez Sekretariat Fatimski w Zakopanem Nowenny przed jubileuszem 100-lecia objawień w Fatimie spotkała się z akceptacją ordynariusza miejsca ks. kard. Stanisława Dziwisza. "Na trud pracy duszpasterskiej związanej z przygotowaniem tej Wielkiej Nowenny z serca błogosławię", napisał metropolita krakowski w liście do dyrektora Sekretariatu. Z kolei zwracając się do duszpasterzy archidiecezji krakowskiej, zachęcił do wzięcia udziału w Wielkiej Nowennie Fatimskiej "poprzez wdrażanie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, zachęcając wiernych do spowiedzi wynagradzającej, Komunii Świętej, odmawiania w tym dniu jednej części Różańca świętego w intencji wynagradzającej oraz 15-minutowej medytacji". Podziękował też tym wspólnotom parafialnym, które wprowadziły praktykę nabożeństw fatimskich i zabiegają o kult Matki Bożej Fatimskiej.
Pomysł znakomity
Informacje o No wennie zostały przesłane do diecezji i parafii w Polsce. Bardzo szybko wielu księży kardynałów, arcybiskupów i biskupów przesłało swoje wyrazy poparcia dla tej inicjatywy. "Pomysł znakomity", napisał o 9-letniej Nowennie ks. kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia. "Gratuluję z całego serca i modlę się, by rodzinny Różaniec, jak proponuje Sekretariat, objął rodziny w kraju i Polonię za granicą", napisał ksiądz kardynał. "Z całego serca gratuluję pomysłu zaprowadzenia Nowenny ku czci Matki Bożej Fatimskiej, jako kontynuacji idei Wielkiego Poprzednika ks. Drozdka", stwierdził z kolei ks. kard. Stanisław Nagy z Krakowa. Zmarły w 2007 r. kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem ks. Mirosław Drozdek to wielki przyjaciel Jana Pawła II i Siostry Łucji, "kurier", łączący przez ponad dwadzieścia lat Watykan, Fatimę i Coimbrę. To dzięki temu księdzu, którego uważano za jednego z największych znawców i propagatorów orędzia fatimskiego w świecie, polski Sekretariat Fatimski zajął wysokie miejsce wśród ośrodków badań i popularyzacji orędzia Matki Bożej z Fatimy.
Umocni wiarę
Błogosławieństwa wszystkim, którzy zaangażują się w Nowennę, udzielił nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Józef Kowalczyk, "ufając, że podjęta inicjatywa duszpasterska połączy wiernych i kapłanów we wspólnej modlitwie". Także ks. abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, wyraził nadzieję, iż dobrze zorganizowana i przeprowadzona Nowenna "przyczyni się do głębszego poznania orędzia fatimskiego i wniesie nowe bodźce w rozwój kultu Matki Bożej Fatimskiej w Polsce i świecie".
Wielka Nowenna Fatimska spotkała się z ogromnym uznaniem m.in. metropolity łódzkiego ks. abp. Władysława Ziółka. "Informacje o tej cennej inicjatywie zostały już przekazane duszpasterzom naszej archidiecezji. Także w przygotowywanym na najbliższy rok programie duszpasterskim Kościoła łódzkiego idea Wielkiej Nowenny Fatimskiej znajdzie swoje odniesienie", stwierdził ksiądz arcybiskup.
"Nowenna na pewno umocni wiarę i wpłynie na tak bardzo dziś potrzebne myślenie chrześcijańskie", napisał ks. abp Szczepan Wesoły z Rzymu. Długoletni opiekun polskiej emigracji podkreślił, że jest istotne, by ludzie się modlili i duchowo potrafili przeciwstawić się naciskom sekularyzacji w dzisiejszej rzeczywistości.
"Gratuluję pięknej inicjatywy długofalowego przygotowania do stulecia objawień Matki Bożej Fatimskiej. Z pewnością Krzeptówki są tym miejscem, które wyjątkowo dobrze nadaje się na centrum tego rodzaju duszpasterskiej aktywności", napisał z kolei ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz z Drohiczyna. Zapewnił, że diecezja drohiczyńska "będzie starała się jak najlepiej przeżyć tę Wielką Nowennę w łączności ze wszystkimi, którzy na całym świecie oddają cześć Matce Bożej Fatimskiej, wciąż na nowo odczytując Jej przesłanie i zabiegając o to, aby znalazło ono największe zrozumienie wśród kolejnych pokoleń".
Ordynariusz bielsko-żywiecki ks. bp Tadeusz Rakoczy, zachęcając do podjęcia dzieła Nowenny, przypomina słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w Fatimie: "To orędzie jest dziś jeszcze bardziej aktualne i bardziej naglące niż kiedykolwiek". "Bardzo proszę, aby w parafiach odbywały się nabożeństwa pierwszych sobót...", napisał do duszpasterzy w diecezji ksiądz biskup. Pismo, zachęcające do praktykowania pierwszych sobót miesiąca z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez Sekretariat Fatimski w Zakopanem, skierował do wszystkich parafii diecezji rzeszowskiej jej pasterz ks. bp Kazimierz Górny. "Moich duszpasterzy zachęciłem do aktywnego wspierania tej inicjatywy i do ożywienia w tym duchu parafialnych nabożeństw maryjnych", zapewnił także ks. bp Jan Bernard Szlaga, ordynariusz pelpliński.
Warto również wspomnieć o bardzo życzliwym przyjęciu Wielkiej Nowenny Fatimskiej w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, gdzie metropolitą jest ks. abp Andrzej Dzięga. Archidiecezjalna uroczystość jej inauguracji odbyła się 3 października br. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie.
Nadal można się włączyć
Wielka Nowenna to przygotowanie do przypadającej w 2017 r. setnej rocznicy objawień fatimskich. Choć rozpoczęła się ona 13 maja br., to włączyć się w nią można na każdym etapie jej trwania. Jak podkreśla ks. Krzysztof Czapla, Nowenna nie jest formą nabożeństwa; można włączyć się do niej w każdym czasie i może uczynić to każdy, kto chce modlić się i pracować dla Maryi. - Przecież Wielka Nowenna Fatimska zrodziła się z miłości do Matki Bożej. Zbliżająca się rocznica objawień to okazja, aby postawić sobie jeden zasadniczy cel - zrobić wszystko, by orędzie z Fatimy poznał cały świat - zaznacza.
Sławomir Jagodziński
"Nasz Dziennik" 2009-10-07
Autor: wa