Widowisko "Zamach na Kutscherę"
Treść
W najbliższą niedzielę, 22 lutego, o godzinie 12.00 w Alejach Ujazdowskich (między ul. Piękną i al. Róż) w Warszawie odbędzie się rekonstrukcja akcji, jaka miała miejsce 1 lutego 1944 roku. Przy Alejach Ujazdowskich zginął Franz Kutschera (1904-1944), jeden z wyższych funkcjonariuszy hitlerowskich w okupowanej Polsce. W związku z 65. rocznicą zamachu na generała Franza Kutscherę warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentuje widowisko historyczne pt. "Zamach na Kutscherę". Impreza odbędzie się w ramach cyklu "Bohaterowie Warszawy". Kutschera odpowiadał za masowe wywózki do obozów koncentracyjnych i rozstrzeliwania, w których od jesieni 1943 r. zginęło około 4300 osób. 39-letni Franz Kutschera cieszył się pełnym zaufaniem reichsführera SS Heinricha Himmlera i samego Hitlera. Kutschera, po objęciu funkcji dowódcy SS i policji na dystrykt warszawski 25 września 1943 roku, wprowadził w Warszawie terror na niespotykaną skalę, łapanki uliczne, masowe egzekucje. Tygodniowo ginęło około 300 Polaków. W ten sposób generał SS chciał zastraszyć mieszkańców Warszawy, wiedząc o przygotowywanym przez nich powstaniu niepodległościowym. W wywiadzie dla niemieckiej gazety Kutschera powiedział: "Nie powinniśmy być przesadnie wrażliwi, gdy słyszymy liczbę 17 000 rozstrzelanych Polaków. Nie waham się wyjaśnić, że gdyby zastrzelony został jeden Niemiec, w zamian rozstrzela się stu Polaków".
Wyrok śmierci na Kutscherę za masowe egzekucje Polaków wydała Komenda Główna Armii Krajowej na rozkaz generała Emila Fieldorfa "Nila".
Znienawidzony przez warszawiaków, zginął w wyniku śmiałej akcji żołnierzy 1. Kompanii Kedywu Komendy Głównej AK Parasol. W krwawym odwecie hitlerowcy rozstrzelali 300 osób i nałożyli na Warszawę 100 mln zł kontrybucji.
W widowisku przedstawiającym tę akcję wezmą udział zespoły rekonstrukcyjne ze Stowarzyszenia Tradycji Armii Krajowej w Warszawie - Harcerska Grupa Historyczna "Wigry", Stowarzyszenie Historyczne "Cytadela", GRH "Pionier 39", Stowarzyszenie Inscenizacji Historycznych Pomerania 1945, GRH 130. Panzer-Lepr-Division, GRH Batalion Czata 49, Stowarzyszenie PSZ oraz ich goście.
Widowisko zorganizowane zostało we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy, Biurem Bezpieczeństwa Narodowego, Urzędem do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej.
Również w niedzielę w godzinach 9.45-12.00 zostanie przeprowadzona gra uliczna "Najgłośniejsze akcje Kedywu Armii Krajowej". Uczestnicy podzieleni zostaną na trzy patrole. Każda z grup przejdzie szlakiem jednej z akcji zrealizowanych przez Kierownictwo Dywersji Armii Krajowej w 1943 i 1944 roku w Warszawie. Pierwsza grupa przejdzie trasą, którą przewożony był Jan Bytnar "Rudy" - odbity przez Bataliony Szturmowe Szarych Szeregów w ramach tzw. akcji pod Arsenałem. Druga grupa przejdzie szlakiem akcji przeprowadzonej przez kompanię dyspozycyjną Kedywu "Agat", w wyniku której zastrzelono Franza Kutscherę. Trzeci patrol przejdzie szlakiem akcji likwidacyjnej skierowanej przeciwko sadystycznemu kierownikowi zmiany w oddziale kobiecym więzienia na Pawiaku, gestapowcowi Ernestowi Weffelsowi. Chętni do wzięcia udziału w widowisku zbierają się o godzinie 9.45 pod budynkiem Ambasady Republiki Serbii przy Alejach Ujazdowskich.
Małgorzata Jędrzejczyk
"Nasz Dziennik" 2009-02-20
Autor: wa