Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wicepremier J. Kaczyński ujawnił notatkę z rozmowy D. Tuska z A. Merkel, z której wynika, że podwyższenia wieku emerytalnego w Polsce domagali się Niemcy

Treść

Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, ujawnił notatkę z rozmowy Donalda Tuska z Angelą Merkel. Z dokumentu wynika, że podwyższenia wieku emerytalnego w Polsce domagali się Niemcy.

Wicepremier Jarosław Kaczyński poinformował, że pojawiły się „pewne nowe informacje”.

To notatka z rozmowy pomiędzy ówczesnym premierem Polski, Donaldem Tuskiem, i ówczesną kanclerz Niemiec, Angelą Merkel, z 2013 roku. Dokument pokazuje wprost, że podwyższenia wieku emerytalnego w Polsce domagali się Niemcy.

– Biorąc pod uwagę całokształt relacji między Tuskiem a Merkel, to nie były sugestie, tylko podawane w języku dyplomatycznym polecenia – wskazał prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Było to polecenie ze strony Niemiec, które – jak podkreślał wicepremier Jarosław Kaczyński – uderzały w polskie społeczeństwo, a w szczególności w osoby starsze.

– To uderzenie zostało zainicjowane z zewnątrz i to jest sytuacja skandaliczna, absolutnie niemożliwa do zaakceptowania. Nie możemy się na to zgadzać i to jest jeszcze jeden argument za referendom w tej sprawie – akcentował Jarosław Kaczyński.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapewnił, że na takie działania nie ma zgody polskiego rządu.

– Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie, że te czasy się skończyły. Nasz rząd jest rządem suwerennego państwa i ani sugestie niemieckie, ani żadne inne nie będą na tego rodzaju kwestie, problemy, które dotyczą wszystkich Polaków, wpływały – przekonywał wicepremier.

Pytanie o podniesienie wieku emerytalnego będzie jednym z pytań referendalnych 15 października 2023 roku. Jeśli frekwencja w głosowaniu przekroczy 50 proc., a Polacy opowiedzą się za tym, by nie podwyższać ponownie wieku emerytalnego, to żaden rząd nie będzie mógł tego zrobić.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 11

Autor: mj