Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wezwanie do ekspiacji za aborcje

Treść

Pragnę prosić, by tegoroczne pielgrzymowanie odbyło się w duchu szczególnej modlitwy ekspiacyjnej za grzechy przeciw życiu ludzkiemu, a także w obronie poszanowania chrześcijańskich wartości naszego Narodu – zwrócił się w liście przed pielgrzymką kobiet i dziewcząt do sanktuarium NMP Anielskiej, Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia, ks. bp Grzegorz Kaszak.

„Tradycyjnie, w uroczystość Porcjunkuli – 2 sierpnia, zechciejmy zawierzyć siebie Bogu i prosić Maryję o pomoc w naszych trudnych sprawach osobistych, rodzinnych i narodowych” – zachęca biskup sosnowiecki. Prześladowanie położnej z rzeszowskiego szpitala Pro Familia, która odmówiła uczestniczenia w aborcji, i szykanowanie prof. Bogdana Chazana ksiądz biskup określił jako przypadki „groźnego i niebezpiecznego precedensu karania za dobro i nagradzania za zło”. Przywołał przy tym słowa św. Jana Pawła II z encykliki „Evangelium vitae”: „oświadczam, że bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel czy jako środek, jest zawsze poważnym nieładem moralnym, gdyż jest dobrowolnym zabójstwem niewinnej istoty ludzkiej. […] Żadna okoliczność, żaden cel, żadne prawo na świecie nigdy nie będą mogły uczynić godziwym aktu, który sam w sobie jest niegodziwy, ponieważ sprzeciwia się Prawu Bożemu, zapisanemu w sercu każdego człowieka, poznawalnemu przez sam rozum i głoszonemu przez Kościół” (EV 62).

Dlatego „przykładem histerycznego wprost działania niektórych grup” nazwał ks. bp Kaszak batalię wymierzoną w prof. Chazana, który odmówił zabicia chorego nienarodzonego dziecka, powołując się na klauzulę sumienia. „Każdy z nas ma prawo do klauzuli sumienia, także w świetle obowiązującej w naszym kraju Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej” – przypomniał pasterz sosnowiecki. Przywołał przy tym kolejny fragment nauczania św. Jana Pawła II, w którym Papież podkreśla, że „przerywanie ciąży i eutanazja są […] zbrodniami, których żadna ludzka ustawa nie może uznać za dopuszczalne”, a „ustawy, które to czynią, nie tylko nie są w żaden sposób wiążące dla sumienia, ale stawiają wręcz człowieka wobec poważnej i konkretnej powinności przeciwstawienia się im poprzez sprzeciw sumienia. Kto powołuje się na sprzeciw sumienia, nie może być narażony nie tylko na sankcje karne, ale także na żadne inne ujemne konsekwencje prawne, dyscyplinarne, materialne czy zawodowe” (EV 73-74). Jak stanowczo stwierdza w liście ks. bp Kaszak: „Złem jest atakowanie człowieka za to, że nie zabija, lecz broni życia ludzkiego!”.

W swoim liście ordynariusz sosnowiecki nawiązuje również do „zamierzonych i zaplanowanych działań Ministerstwa Edukacji Narodowej, polegających na niszczeniu cywilizacji chrześcijańskiej”. Jako przykład wskazał pominięcie przez ministerstwo w drugiej części darmowego „Naszego elementarza” – podręcznika dla klas pierwszych – wyraźnego wskazania na religijną tożsamość świąt Bożego Narodzenia oraz „redukowanie świątecznej symboliki do tych jedynie elementów, które nie wskazują na wybitnie chrześcijański charakter świąt obchodzonych 25 i 26 grudnia”.

W tym kontekście ks. bp Kaszak podkreśla, że walka z dobrem i prawdą nie ustała. „Są osoby, które pod pozorem wzniosłych haseł chcą budować nowy świat, nowy porządek bez Boga. Jak pokazuje historia, człowiek nieraz próbował ulepszać świat, ale zawsze kończyło się to tragicznie. Dlatego nie możemy być obojętni. Papież Benedykt XVI powiedział kiedyś, że największy wróg Kościoła nie jest na zewnątrz niego, ale znajduje się wewnątrz Kościoła. Są to chrześcijanie letni, obojętni, którym na niczym nie zależy” – zwraca uwagę ksiądz biskup.

Na zakończenie ordynariusz sosnowiecki zaprasza wszystkich czcicieli Anielskiej Pani 2 sierpnia (sobota) o godz. 11.00 na doroczną uroczystość odpustową. Wzywa także do wierności słowom św. Jana Pawła II: „Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni!”.

Małgorzata Jędrzejczyk
Nasz Dziennik, 28 lipca 2014

Autor: mj