Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wezwania do przyjęcia konstytucji i budżetu

Treść

Do przyjęcia konstytucji Unii Europejskiej najpóźniej do 2009 r. wezwał wczoraj Parlament Europejski, przyjmując rezolucję w tej sprawie. Z kolei Komisja Europejska zareagowała na środowe odrzucenie przez Parlament projektu budżetu UE na lata 2007-2013 uzgodnionego w grudniu na szczycie unijnym. KE wezwała do szybkiego osiągnięcia porozumienia budżetowego.
PE domaga się zwiększenia wydatków UE. W środę posłowie do PE opowiadali się za zwiększeniem wydatków Unii o kilka miliardów euro. Kanclerz przewodzącej obecnie UE Austrii Wolfgang Schuessel wątpi jednak, by udało się znacznie zwiększyć budżet. Większe szanse dostrzegł w zwiększeniu jego elastyczności, np. w kwestii niewydawanych w danym roku pieniędzy, które obecnie na ogół wracają do kas narodowych. Negocjacje w sprawie budżetu na lata 2007-2013 rozpoczną się na dobre trójstronnym spotkaniem władz Austrii z PE i KE w Brukseli 23 stycznia. Strony liczą na zawarcie porozumienia na początku kwietnia.
Wczoraj natomiast posłowie do PE opowiedzieli się za przeprowadzeniem debaty publicznej na temat kierunków działania Unii, jej kompetencji i konstytucji dla niej. W przyjętej rezolucji posłowie uznali, że obowiązujący obecnie Traktat Nicejski nie jest odpowiednią podstawą ani dla kontynuowania integracji europejskiej, ani dla rozszerzenia UE.
Posłowie do PE odrzucili też pomysł tworzenia w Unii tzw. grup krajów złożonych z państw, które chciałyby się szybciej federalizować, tworząc tzw. twarde jądro UE. Parlament przyznał jednak, że nie wie, co zrobić, by przyjąć konstytucję do 2009 r. po fiaskach referendów we Francji i Holandii w ubiegłym roku. Nawet zwolennicy traktatu nie są zgodni, czy rozpocząć prace nad nowym tekstem, czy próbować zachować dotychczasowy. Nikt nie wyobraża sobie ponownego przedłożenia w referendum tego samego tekstu we Francji i Holandii.
BM, PAP

"Nasz Dziennik" 2006-01-20

Autor: mj