Węże do klimatyzacji i ich zastosowanie
Treść
Wycieki powszechnie stosowanych czynników chłodniczych stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia użytkowników oraz dla środowiska. Przewody do klimatyzacji to jedne z podstawowych elementów każdego układu chłodniczego, warunkujące jego szczelność, a tym samym i bezpieczeństwo.
Dostępność różnych rodzajów przewodów chłodniczych warunkowana jest przede wszystkim ich zastosowaniem. To z kolei zależy głównie od rodzaju użytego czynnika chłodzącego oraz wielkości instalacji.
Rodzaje układów chłodniczych a dobór przewodów do klimatyzacji
Obecną gospodarkę zdominowały freonowe układy chłodnicze, które przyczyniły się do degradacji dwutlenku węgla jako czynnika chłodniczego, o czym zdecydowały względy ekonomiczne – układy z CO2 ze względu na wysokie wymogi ciśnieniowe są znacznie droższe od freonowych i potrzebują mocniejszych komponentów np. węży.
Duże instalacje chłodnicze, stosowane np. w autobusach czy maszynach budowlanych, wymagają bardziej wytrzymałych przewodów niż te stosowane w samochodach osobowych. Węże wysokiej jakości cechują się małymi średnicami i wysoką elastycznością, przy jednoczesnym zachowaniu oczekiwanej niezawodności przewodów (np. węże do klimatyzacji i rozwiązania oferowane na stronie Fluiconnecto).
Oznaczenia występujące w nazewnictwie węży do klimatyzacji
Przewody do klimatyzacji wytwarzane są wg normy SAE J2064. Obejmuje ona węże przeznaczone do przewodzenia ciekłego i gazowego czynnika chłodniczego R134a i / lub R-1234yf w samochodowych systemach klimatyzacyjnych. Wąż powinien być tak zaprojektowany, aby zminimalizować przenikanie czynnika chłodniczego i funkcjonować w zakresie temperatur od –30°C do 125°C.
Nazewnictwo węży do klimatyzacji pochodzi od czynników chłodniczych, oznaczanych z reguły numerem poprzedzonym literą R np. R12, R22, R134a.
Oprócz czynników chłodniczych, w instalacjach chłodniczych występują oleje smarne, w tym oleje mineralne (MO) oraz syntetyczne, takie jak polialfaolefiny (PAO), alkilobenzeny (AB), polialkiloglikole (PAG), poliestry (POE) i poliwinyloeetery (PVE).
Standardowe węże do klimatyzacji samochodowej mają średnicę wewnętrzną 8–16 mm i są wzmocnione tekstylnie. Przewody o średnicy 22–35mm stosowane są w dużych instalacjach np. w maszynach budowlanych. Większa instalacja wymaga użycia dłuższych i bardziej wytrzymałych przewodów klimatyzacji, dlatego węże przeznaczone do dużych pojazdów użytku drogowego są wzmocnione oplotem stalowym.
Szczelność układów chłodniczych zależy od doboru komponentów, w tym przewodów. Węże do klimatyzacji muszą być dostosowane do rodzaju czynnika chłodniczego oraz do wielkości instalacji, gdyż są to podstawowe kryteria warunkujące trwałość układu i bezpieczeństwo użytkowników.
Autor: Silesian