Wejdź do naszej pracowni grawerskiej. Słowo o medaliku św. Benedykta - IHS czy PAX?
Treść
Po paru tygodniach przygotowań nasza pracownia grawerska rozpoczęła swoją działalność. Z tej okazji przygotowaliśmy krótki materiał wideo, w którym możecie zobaczyć, co robimy i jak to wygląda krok po kroku…
Problem z medalikiem św. Benedykta
Nie ukrywamy, że męczą nas ciągłe pretensje związane z umieszczeniem słowa PAX zamiast IHS. Na ten temat wypowiadał się ojciec opat Szymon Hiżycki OSB w materiale wideo. Opublikowaliśmy sprostowanie na temat błędnych i kłamliwych nauk ks. Piotra Natanka na temat medalika św. Benedykta. Jak czytamy:
Natomiast to, czy na medaliku jest PAX czy IHS, nie świadczy o jego ważności czy nieważności. Sam krzyż jest symbolem Chrystusa, więc monogram IHS po prostu nie jest konieczny, choć oczywiście należy pamiętać o świętości Imienia Jezus. Jednak PAX, dewiza benedyktyńska, nie oznacza niczego innego jak Pokój w Chrystusie. Tylko Chrystus jest absolutnym gwarantem Pokoju, rozumianego oczywiście na płaszczyźnie duchowo-osobowościowej, a nie polityczno-społecznej. Tak więc, czy na medaliku będzie IHS czy PAX, dochodzimy do jedynego źródła, jakim jest Chrystus. Z racji tego, że medalik i krzyż jest symbolem, a nie przedmiotem magicznym, nie ma też znaczenia, czy litery i wizerunki na nim będą wybite w sposób idealnie czytelny i dokładny.
Okazuje się, że otwarta deklaracja zakonu benedyktynów w tej sprawie nadal nie wystarczy, gdyż ciągle pojawiają się osoby, które uparcie twierdzą inaczej i do znudzenia oskarżają nas, że zastąpiliśmy Jezusa słowem PAX. Wszystko sprowadza się do tego, kto dla nas jest autorytetem. Jeżeli ukarany suspensą za nieposłuszeństwo ks. Natanek, to sugerujemy, by podjąć refleksję na ten temat. Liczymy na uczciwość każdego i jasno mówimy o tym, że kłamstwa nie wolno nazywać prawdą. Wystarczy sięgnąć po opracowania historyczne ojca Szymona Hiżyckiego czy też ojca Pawła Sczanieckiego, którzy omawiają medalik św. Benedykta, zarówno od strony symbolicznej, jak i sięgają do źródeł historycznych, żeby zobaczyć sprawę medalika św. Benedykta z szerszej perspektywy. Medalik, na którym Patriarcha Mnichów trzyma w ręce krucyfiks, symbol Chrystusa, i który wyraża sprzeciw wobec diabła (Vade retro satana) — a taki właśnie propagujemy — jest w zupełności ortodoksyjny.
Skorzystaj:
Źródło: ps-po.pl, 9 listopada 2017
Autor: mj