Przejdź do treści
Polska od gór do morza
Polska południowa
Polska południowa od zachodu do wschodu
Polska północna
Przejdź do stopki

Wchodzą w życie przepisy o fundacji rodzinnej

Treść

W życie wchodzi ustawa o fundacji rodzinnej. Przepisy mają pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub jego przejściu na emeryturę. Zgodnie z ustawą fundacja rodzinna może być założona przez więcej niż jedną osobę i może być ustanawiana w akcie założycielskim lub testamencie.

Podmiot może wykonywać działalność gospodarczą w ściśle określonym zakresie np. uczestniczyć w spółkach handlowych i funduszach inwestycyjnych.

Ekonomista dr Grzegorz Piątkowski ocenia, że przepisy pozwolą na pewne przeniesienie własności na przyszłe pokolenia.

– Ustawa rzeczywiście jest bardzo dobra i powinna być częścią większego pakietu umożliwiającego swobodne działania w Polsce dużym firmom. Sam fakt pewności, że po śmierci nie stanie się z przedsiębiorstwem nic złego jest kluczowym elementem – pewność możliwości przeniesienia własności na przyszłe pokolenia. Dotychczas mieliśmy sytuację, gdzie Polska nie miała dobrej regulacji dotyczącej sytuacji rodzinnych. Cześć fundacji była na przykład w Wiedniu, część w Luksemburgu. Dzisiaj ta kwestia została wyeliminowana. Musi minąć pewien czas, aby ludzie zrozumieli, że te przepisy rzeczywiście działają – powiedział ekonomista.

Wartość funduszu założycielskiego nie będzie mogła być niższa niż 100 tys. zł. Kwota będzie musiała być wniesiona w całości przed zarejestrowaniem fundacji.

Z badań Instytutu Biznesu rodzinnego wynika, że w Polsce działa blisko 830 tys. firm rodzinnych, a 57 proc. z nich planuje sukcesję w ciągu najbliższych 5 lat.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj