Ważne sto dni
Treść
Zwiększenie budżetu na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, wprowadzenie dwóch nowych programów operacyjnych, rozpoczęcie prac nad utworzeniem Polskiego Muzeum Historycznego - Muzeum Wolności oraz rekonstrukcja Instytutu im. Adama Mickiewicza to tylko niektóre z osiągnięć stu dni prac Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod kierunkiem Kazimierza Michała Ujazdowskiego.
Jak poinformował podczas wczorajszej konferencji prasowej minister Ujazdowski, w tym roku z budżetu państwa na kulturę zostanie przeznaczone 159,4 zł, co stanowi realny wzrost o 7,8 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Zwiększono także o 20 mln środki przeznaczone na muzealnictwo i ochronę zabytków, dzięki czemu będzie możliwe większe dofinansowanie m.in. prac konserwatorskich oraz niezbędnych inwestycji unowocześniających istniejące muzea.
Zostały także wprowadzone nowe programy operacyjne: "Patriotyzm jutra" i "Fryderyk Chopin". - Celem programu "Patriotyzm jutra" jest wspieranie przedsięwzięć w zakresie edukacji patriotycznej - poinformował minister Ujazdowski. - Dofinansowane będą działania, które kształtują postawy patriotyczne i obywatelskie, upowszechniają wiedzę na temat naszej tradycji narodowej. Program umożliwi także badania w zakresie historii kultury oraz historii Narodu i państwa polskiego - dodał.
Z programem "Patriotyzm jutra" związane są prace nad utworzeniem Polskiego Muzeum Historycznego
- Muzeum Wolności. - Zadaniem tej placówki będzie ukazanie wkładu Polaków w dzieje Europy, a także dziejów Narodu i państwa polskiego - wskazał minister Ujazdowski. Akt utworzenia nowego muzeum zostanie podpisany w Święto Konstytucji 3 Maja, wtedy też ujawnione zostanie, gdzie muzeum będzie mieć siedzibę - na razie wiadomo jedynie, że w Warszawie.
Drugi z nowych programów operacyjnych obejmie serię przedsięwzięć związanych z promocją i ochroną twórczości Chopina, zwłaszcza w kontekście przygotowań do 200. rocznicy urodzin kompozytora, przypadającej w 2010 r. Oprócz tego w istniejącym już programie "Dziedzictwo kulturowe" wprowadzony został nowy priorytet - ochrona dziedzictwa narodowego poza granicami kraju, a do jego realizacji powołano Departament ds. Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą. Do jego zadań należy zwiększenie działań związanych z dokumentacją zabytków, rewaloryzacją cmentarzy i miejsc martyrologii oraz renowacją obiektów wymagających najpilniejszej konserwacji. Ze sprawą kultury polskiej za granicą wiąże się także jej promocja, zwłaszcza prowadzona przez Instytut im. Adama Mickiewicza. Aby przywrócić mu właściwą rangę, rozpoczęto prace nad podziałem instytutu i ponownym wyodrębnieniem z jego struktur Narodowego Centrum Kultury. W ten sposób instytut będzie mógł realizować zadanie promocji kultury polskiej za granicą, a Narodowe Centrum Kultury - jej upowszechnianie w kraju. Celem usprawnienia prac Instytutu im. Adama Mickiewicza minister Ujazdowski odwołał w środę z funkcji dyrektora Macieja Domańskiego i powierzył pełnienie jego obowiązków Bogdanowi Słońskiemu.
Resort przygotowuje także zmiany w przepisach prawnych - wczoraj Senat uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Planowane są również nowelizacje ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz o grobach i cmentarzach wojennych, a także nowa ustawa o miejscach pamięci narodowej.
EI
żródło: "Nasz Dziennik" 2006-02-17
Autor: mj