Ważne regularne badania
Treść
Rak szyjki macicy - pod względem wysokości wskaźnika umieralności - plasuje Polskę na niechlubnym pierwszym miejscu w Europie. Dlatego wczoraj pod hasłem "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy" ruszyła kampania, której celem jest uświadomienie kobietom, że choroba ta stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Akcję zainicjował Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy, który potrwa do 5 marca.
- Inicjując kampanię, chcemy uświadomić kobietom, że rak szyjki macicy to nowotwór, któremu można zapobiec, i gdyby każda kobieta choć raz w życiu zrobiła cytologię, ryzyko śmierci z jego powodu obniżyłoby się o 40 proc. - mówi prof. Marek Sikorski z Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV. - Już niedługo pojawi się dodatkowo możliwość stosowania profilaktyki pierwotnej - będą ją stanowić szczepienia zabezpieczające przed zakażeniem wirusem HPV - dodaje.
Przyczyną raka szyjki macicy są określone typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest to bardzo rozpowszechniony wirus, jeden z najstarszych, z jakimi obcuje człowiek. Około 20 jego typów upodobało sobie ludzkie błony śluzowe, m.in. w jamie ustnej czy na szyjce macicy. W większości przypadków (mniej więcej 80 proc.) układ immunologiczny człowieka doskonale sobie z nimi radzi i wówczas zakażenie mija. Jest jednak pewna grupa zakażeń, w przypadku których uśpiony wirus może się uaktywnić i wywołać zmiany.
Szacuje się, że ponad połowa dorosłych w pewnym momencie swego życia ulega zakażeniu wirusem HPV. Od chwili zakażenia do rozwoju raka inwazyjnego mija 5-10 lat. Wydaje się więc, że jest to wystarczająco dużo czasu, by wykryć chorobę w stadium, kiedy jest ona w pełni uleczalna. Mimo to w Polsce spośród prawie 4 tysięcy kobiet, które co roku zapadają na raka szyjki macicy, połowa umiera, bo choroba została zdiagnozowana za późno.
Jak mówią lekarze, przyczyną tak wysokiego wskaźnika umieralności jest fakt, że Polki nie wykonują regularnie badań cytologicznych, które pozwalają wykryć nawet pierwsze zmiany w obrębie szyjki macicy. Brakuje im świadomości, że to proste i niezbyt kosztowne badanie może uchronić je przed śmiercią.
Zaledwie 30 proc. Polek wykonuje cytologię raz na trzy lata, a kolejne 30 proc. nigdy nie robiło badania. Tymczasem profilaktyka wygląda tak, że po raz pierwszy w życiu cytologię kobieta powinna wykonać nie później niż 3 lata po inicjacji seksualnej lub w 21. roku życia, a następnie - aż do ukończenia 30. roku życia - powtarzać ją co roku. Później - o ile lekarz nie zaleci inaczej - badanie powinno być powtarzane co 2 lata.
Więcej informacji na temat raka szyjki macicy można znaleźć na stronie internetowej www.hpv.pl.
Aneta Jezierska
"Nasz Dziennik" 2006-02-28
Autor: ab