Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wawelskie zbiory bogatsze

Treść

O nowe, cenne eksponaty wzbogacił się Zamek Królewski na Wawelu. Przekazane dary to portret Marysieńki Sobieskiej, zawieszenie relikwiarzowe oraz klejnot w kształcie gałązki kwiatowej z orłem. Nowe rekwizyty datowane są na XVII i XVIII wiek.
- Nowe obiekty, które otrzymaliśmy, doskonale wpisują się w nasze zbiory. Niewielki, ale bardzo ciekawy obraz jest jednym z najwcześniejszych przedstawień dwórki Marii Kazimiery d'Arquien de la Granage, późniejszej królowej polskiej, żony Jana III Sobieskiego - podkreśla prof. Jan K. Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Obraz pochodzi ze zbiorów Morstinów - rodziny, która w II połowie XVII wieku znalazła się w bezpośrednim otoczeniu monarchy. Olej na płótnie (41,5 na 33,5 cm) przedstawia Marysieńkę upozorowaną na św. Marię Magdalenę. Prawdopodobnie powstał około 1658 roku.
Kolejny cenny przedmiot to zawieszenie relikwiarzowe z kryształu górskiego i złota. Wewnątrz znajduje się z jednej strony miejsce na relikwie, z drugiej zaś miniatura z drewna, wosku i papieru, która przedstawia pokutę Marii Magdaleny i modlitwę św. Franciszka. Pochodzi z około 1600 roku.
Trzeci dar - klejnot w kształcie gałązki kwiatowej ze zrywającym się do lotu orłem, wykonany ze srebra, częściowo złocony, wysadzany m.in. diamentami i szmaragdami - przypuszczalnie jest wyrobem hiszpańskim datowanym na około 1700 rok.
Oba dzieła złotnicze uzupełnią niewielki zbiór nowożytnych klejnotów w Skarbcu Koronnym. Zasilą ekspozycję od nowego sezonu.
- Cenimy sobie to, że możemy finansować sztukę, a tym samym wzmacniać kulturę - mówi Józef Wancer, prezes zarządu Banku Przemysłowo-Handlowego PBK S.A., który zakupił wyżej wymienione dary i przekazał je Zamkowi Królewskiemu na Wawelu.
W ostatnim roku Wawel brał udział w kilku aukcjach. Udało się pozyskać kilka wartościowych pod względem artystycznym i historycznym eksponatów.
Małgorzata Bochenek, Kraków
Nasz Dziennik 17-12-2003

Autor: DW