Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Watykan z Koptami

Treść

Ksiądz kardynał Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, zapewnił wczoraj na antenie Radia Watykańskiego o modlitewnej łączności z prześladowanymi Koptami.


Podczas niedzielnych demonstracji chrześcijan przeciwko spaleniu kościoła w Aswanie z rąk islamskich fundamentalistów zginęło 24 wyznawców Chrystusa, a ponad 200 zostało rannych. Policja i armia stanęły po stronie fundamentalistów.
- Modliliśmy się już za ofiary tych zamieszek, a także za wszystkich naszych braci, prawosławnych Koptów, którym spalono kościół i którzy chcieli zamanifestować, że pragną wolności religijnej i poszanowania praw - podkreślił ks. kard. Sandri. - W zamian podano im gorzki kielich śmierci i ofiary. Wszyscy jesteśmy tym zawiedzeni, zasmuceni i przerażeni. Zapewniamy o naszej łączności z prawosławnym Kościołem koptyjskim, z wszystkimi naszymi braćmi, z ofiarami tej bezsensownej przemocy i ich rodzinami - zaznaczył pasterz z Argentyny. Zwrócił również uwagę, że na władzach egipskich spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim obywatelom kraju.
O natychmiastowe przerwanie spirali przemocy w Egipcie zaapelował także wielki imam Uniwersytetu al-Azhar Ahmed al-Tayyeb - najwyższy autorytet muzułmanów w tym kraju, jak również patriarcha Shenouda II - zwierzchnik koptyjskich chrześcijan.
Krwawe zajścia w Egipcie potępili też szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej. Wezwali władze Egiptu do zagwarantowania ochrony praw koptyjskiej mniejszości.
Agresja wymierzana w chrześcijan narasta także w związku z wyborami, które w Egipcie planowane są na 28 listopada. Islamscy fundamentaliści dążący do przejęcia władzy chcą uczynić Egipt państwem religijnym, stąd także ich działania należy odczytywać jako zmierzające do wypędzenia chrześcijan z Egiptu.

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik Środa, 12 października 2011, Nr 238 (4169)

Autor: au