Watykan: konferencja przed I Światowym Kongresem Telewizji Katolickich
Treść
O tożsamości telewizji katolickiej obradować będą w dniach od 10 do 12 października w Madrycie jej przedstawicieli z różnych krajów świata. I Światowy Kongres Katolickich Telewizji zaprezentowano dziś w watykańskim Biurze Prasowym. Spotkanie, w którym weźmie udział 250 przedstawicieli mediów, episkopatów i środowisk naukowych, ma doprowadzić do utworzenia sieci współpracy katolickich stacji telewizyjnych.
Na dzisiejszej konferencji prasowej kongres prezentowali: przewodniczący Papieskiej Rady ds. Społecznych Środków Przekazu, watykański rzecznik prasowy oraz przybyli z Hiszpanii przedstawiciele komisji episkopatu ds. mediów i komitetu organizacyjnego madryckiego spotkania. O. Federico Lombardi, który jest dyrektorem nie tylko Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej i naszej rozgłośni, ale również Watykańskiego Centrum Telewizyjnego, będzie w Madrycie jednym z relatorów. Zarysował on panoramę katolickich stacji telewizyjnych, które są najliczniejsze w Europie i obu Amerykach. Stworzyły je episkopaty lub wielkie diecezje, ruchy czy inne instytucje kościelne albo nawet pojedyncze osoby.
„W Kościele pragniemy zawsze przez komunikację służyć komunii – czyli wzajemnemu zrozumieniu, dialogowi i pokojowi. Odbywa się to na różnych płaszczyznach: na szczeblu lokalnym, regionalnym czy krajowym, albo o charakterze uniwersalnym. Dotyczy wtedy życia całego Kościoła i posługi papieża na rzecz jedności Kościoła i w służbie ludzkości. Te płaszczyzny winny się wzajemnie uzupełniać, bo każdy ma swoje kompetencje oraz specyficzne doświadczenia i bogactwo, które może wnieść” - powiedział o. Lombardi.
Kierujący watykańską dykasterią ds. mediów abp John Foley również zwrócił uwagę na znaczenie katolickich telewizji dla dialogu i wzajemnego poznania. Dotyczy to, jak podkreślił, także relacji ze światem islamu.
ak/ RV 2006-09-27
Autor: wa