Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Warto poznać stolicę

Treść

"Kultura artystyczna Warszawy. XVII-XXI wiek" - to tytuł ogólnopolskiej konferencji naukowej, która rozpoczyna się dzisiaj w Warszawie i potrwa do 13 grudnia. Jej celem jest przede wszystkim zachęcenie warszawiaków do większego zainteresowania się historią miasta i jego sztuką.

- Podczas konferencji varsavianiści pokażą miasto na starych sztychach i płótnach: targi, sejmy, elekcje, reprezentacyjne ulice, eleganckie teatry i huczne bale, stolicę czasów prosperity i Insurekcji Kościuszkowskiej, "Włoską mafię" (artystyczną), która działała na zlecenie Sobieskich i Sieniawskich, Stanisławowską Warszawę ogarniętą modą na anglofilię, nieznane wizerunki stolicy zachowane na szpaltach "Kuriera Warszawskiego" i "Tygodnika Ilustrowanego", w rysunkach tzw. planów Lindleya oraz na niemieckich zdjęciach lotniczych przechowywanych w Bildarchiv Marburg, sejmy elekcyjne, dzięki którym ukształtowała się jurydyka Leszno i nowożytna Wola. Powojenną Warszawę - poligon doświadczalny dla urbanistów i architektów działających na zlecenie państwowego mecenatu, łączniczkę w ruinach stolicy, Warszawę w komiksie i Warszawę we współczesnej fotografii, nowe informacje o najważniejszych zabytkach miasta - zapewniają organizatorzy konferencji.
Konferencja to również możliwość integracji środowiska badaczy - varsavianistów. Wezmą w niej bowiem udział zarówno znakomici profesorowie, jak i młodzi doktoranci, przedstawiciele uniwersytetów, akademii, placówek muzealnych i ośrodków PAN z całej Polski.
Jesienią 2008 r. planowane jest już wydanie książki złożonej z esejów najlepszych polskich varsavianistów, w której znajdą się tematy przygotowane specjalnie na potrzeby konferencji.
Odrębnym wydarzeniem konferencji będzie panel "Rewitalizacja Warszawy". Podczas niego odbędzie się dyskusja na temat najnowszych inwestycji architektonicznych, które mają wpływ na zabytkowy wizerunek miasta. Będą to rozmowy m.in. o "betonowym dziedzictwie" Śródmieścia: jak traktować osiedle Za Żelazną Bramą i wytwory socmodernizmu lat 50. i 60. XX wieku, problem ukształtowania nieistniejącego w praktyce centrum Warszawy, przyszłości placów Bankowego i Teatralnego, problem odbudowy zabytkowych gmachów, rolę Powiśla, Portu Praskiego i formy rewitalizacji Pragi. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.auro.org.pl. Organizatorami są: Fundacja Ars Auro Prior i Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Konferencja odbywać się będzie w starym budynku Biblioteki UW, w sali 105, przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.
PCz
"Nasz Dziennik" 2007-12-11

Autor: wa