Warszawskie rekolekcje
Treść
Pod hasłem „Odnowić śluby nasze chcemy” jutro w Piastowie rozpocznie się peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji warszawskiej.
Dziś w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w obecności obrazu Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej odbędzie się doroczna pielgrzymka duchowieństwa archidiecezji. W tym dniu w kościołach w archidiecezji warszawskiej przy wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej zostaną zapalone świece.
Peregrynacja rozpocznie się w Piastowie, w mieście, w którym rok temu, 26 marca, radni podjęli decyzję o poświęceniu miasta i mieszkańców szczególnej opiece Matki Bożej. Jak mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Maria Ziółek, przewodnicząca Rady Miejskiej, zarówno mieszkańcy, jak i radni chcieli, by w Roku Wiary dać świadectwo odwagi i wiary chrześcijańskiej. – Myślę, że jest to szczególnie ważne teraz, kiedy Kościół jest niszczony, tak bardzo atakowany. Naszym aktem chcemy postawić temu tamę – zaznacza Maria Ziółek.
W niedzielę o godz. 12.00 na stadionie w Piastowie przy al. Tysiąclecia 1 z udziałem Episkopatu, duchowieństwa i mieszkańców Piastowa zostanie zainaugurowana peregrynacja kopii obrazu oraz odbędzie się uroczyste poświęcenie miasta Niepokalanemu Sercu Maryi.
Mieszkańcy Piastowa przygotowywali się do tego wydarzenia od 8 czerwca, uczestnicząc w rekolekcjach i misjach parafialnych. Jak informuje przewodnicząca rady miejskiej, zainteresowanie nimi było ogromne. Zawierzenie miasta i mieszkańców Niepokalanemu Sercu Maryi było jej wielkim pragnieniem. – Spodziewamy się wielu łask. Myślę, że pomoc Maryi przyjdzie, choć może nie zauważymy jej dziś czy pojutrze. Ale jeśli sami wewnętrznie, swoją postawą zrozumiemy sens aktu zawierzenia, kiedy w tym duchu będziemy kształtować nasze serca i sumienia, to wówczas działanie Ducha Świętego i opieki Maryi na pewno będzie zauważalne – mówi Maria Ziółek.
Jak wyjaśnia ks. Tadeusz Sowa, moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, celem peregrynacji jest ożywienie ducha wiary w archidiecezji. Przypomniał, że rozpoczyna się ona w roku kanonizacji św. Jana Pawła II, przed obchodami 1050. rocznicy chrztu Polski i Światowymi Dniami Młodzieży. Na każdej stacji nawiedzenie Obrazu poprzedzi nowenna i specjalne misje. Obraz będzie przebywał dobę na każdej stacji wędrówki, zaś jej kontynuacją będzie możliwość przyjęcia kopii obrazu w domach prywatnych. Ksiądz Sowa zwrócił uwagę na owoce peregrynacji zainicjowanej w 1957 r. przez ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, jakimi były przystępowanie do sakramentów, umocnienie wiary, nawrócenie, walka z wadami narodowymi, troska o rodzinę. Wówczas peregrynacja rozpoczęła się 29 sierpnia 1957 r. i w ciągu 23 lat nawiedziła 7,1 tys. parafii.
Małgorzata Jędrzejczyk
Nasz Dziennik, 14 czerwca 2014
Autor: mj