Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Warszawa. Obrazy z dziejów"

Treść

W Muzeum Historycznym m.st. Warszawy przy Rynku Starego Miasta 42 od dzisiaj do 3 sierpnia bieżącego roku można zwiedzać wystawę pt. "Warszawa. Obrazy z dziejów. Mapy, plany i widoki Warszawy 1641-2007". Jest to największa ekspozycja poświęcona kartografii warszawskiej w powojennej historii stolicy.

W pięciu salach zaprezentowano około stu planów i panoram wykonywanych od XVII wieku po czasy współczesne wraz ze zdjęciami lotniczymi dr. Marka Ostrowskiego i fotoplanami z różnych okresów. Wystawa ma układ chronologiczny. Wśród najstarszych obiektów znajdujących się na niej wymienić należy m.in. pochodzący z 1641 r. plan Warszawy autorstwa Izraela Hoppego oraz panoramę Abrahama Dahlberga z 1655 roku. Na uwagę zasługują także: mapy XVIII-wieczne z okresu panowania Sasów, plany pruskie z lat 1795-1807, XIX-wieczne plany wojskowe z czasów Królestwa Kongresowego, a także urzędowe plany rosyjskie z końca XIX wieku.
Celem ekspozycji jest przedstawienie dziejów kartografii Warszawy, przybliżenie instytucji gromadzących plany stolicy, a także zainteresowanie historią przestrzeni miejskiej. Dzięki tej wystawie można prześledzić przemiany, jakim ulegały elementy map: ulice, place, budowle i dzieła forteczne oraz elementy środowiska geograficznego wokół miasta. Treść wzbogacają panoramy i widoki ważniejszych obiektów, które obrazują przemiany stylistyczne w architekturze. Wystawa stwarza okazję do zapoznania się z elementami procesu powstawania dokumentów kartograficznych, zmieniającymi się metodami pomiaru i rysunku oraz technik drukarskich. Ekspozycji towarzyszy plenerowa wystawa w Al. Ujazdowskich przy parku Ujazdowskim przygotowana przez Stołeczną Estradę.
Obiekty na wystawę wypożyczyli: Rosyjska Narodowa Biblioteka w Sankt Petersburgu, Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Państwowe w Gdańsku, Biuro Geodezji i Katastru m. st. Warszawy, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Katedra Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Artylerii Dawnej "Arsenał" przy Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich oddział w Warszawie, dr Marek Ostrowski, Stowarzyszenie Klub Balonowy Białystok i Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.
Organizatorami są: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne SA, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy i Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy.
PCz
"Nasz Dziennik" 2007-06-13

Autor: wa