Walka z przestępczością "bez granic"
Treść
- Współpraca międzynarodowa w sprawach karnych stanowi podstawę działań przeciwko ponadnarodowej zorganizowanej przestępczości - powiedział Joao Manuel Da Silva Miguel, zastępca prokuratora generalnego Portugalii, członek Rady Konsultacyjnej Prokuratorów Europejskich (CCPE). W Warszawie zakończyła się dwudniowa konferencja prokuratorów europejskich.
Współpraca organów ścigania powinna być pogłębiona w obliczu takich przestępstw, jak terroryzm, kidnaping, handel ludźmi itd. Konferencja przyznała bardzo ważną rolę szkoleniu prokuratorów, co jest precyzowane w zaleceniach Rady Europy. Pozytywnie odniesiono się do polskiej inicjatywy w tym względzie. Andrzej Leciak, dyrektor Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury, przedstawił program studiów podyplomowych umożliwiających poznanie zasad działania prokuratur w innych krajach. Zwrócono się do CCPE, aby przekazała ten wniosek Radzie Konsultacyjnej Sędziów Europejskich (CCJE).
- Polska jest krajem o największej zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. W związku z tym jesteśmy ważnym partnerem współpracy UE i Rady Europy z krajami, które jeszcze do Unii nie należą - stwierdził Leciak. Stąd nasze rozszerzające się kontakty, czego dowodem jest - jego zdaniem - obecność na spotkaniu przedstawicieli Ukrainy, Azerbejdżanu, Chorwacji, Serbii, Albanii i Rosji. - Z tymi krajami współpracujemy nie tylko dlatego, że ta granica do czegoś zobowiązuje, ale także ze względu na fakt, iż obecna działalność przestępców nie zna granic - konkludował dyrektor.
Konferencja odbywała się z inicjatywy Rady Europy, a tematem spotkania była współpraca międzynarodowa w sprawach karnych. Zorganizowała ją CCPE na zaproszenie Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratorów we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.
CCPE jest organem doradczym Komitetu Ministrów Rady Europy. Została powołana do życia w 2005 roku. Pierwsze spotkanie plenarne Rady odbyło się w zeszłym roku w Moskwie. Zadaniem CCPE jest przygotowywanie opinii dla Komitetu Ministrów Rady Europy, który jest ciałem wykonawczym Rady Europy, na tematy związane z zawodem prokuratora. CCPE opracowała swój plan działania, nieokreślony jednak jakimiś ramami czasowymi. Organ ten na bieżąco decyduje, jaką problematyką będzie się zajmować.
Jacek Dytkowski
"Nasz Dziennik" 2007-06-06
Autor: wa